Informacje pochodzą ze strony www.teatrszekspirowski.pl.
Wystawę “Beksiński w Gdańsku” można oglądać w Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) od 1 lipca do 1 października. Na potrzeby ekspozycji zgromadzono aż 70 prac, w tym także pochodzące z prywatnych kolekcji. To niepowtarzalna okazja dla fanów twórcy, by podziwiać dzieła niedostępne na co dzień dla szerszej publiczności.
Zdzisław Beksiński
Malarz, rzeźbiarz, fotografik, grafik komputerowy. Urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku, zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie. Uważany obecnie za jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich twórców współczesnych.W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 roku powrócił do Sanoka zatrudniając się jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50. rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając swe prace na kilku wystawach w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Równocześnie zajmował się malarstwem, grafiką, rzeźbą, a od 1974 roku wyłącznie malarstwem. Pierwszy sukces przyniosła mu wystawa zorganizowana w 1964 roku przez Janusza Boguckiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie. Niedługo później Beksiński porzucił pracę w Autosanie, postanawiając zająć się wyłącznie twórczością artystyczną.
Kolejna wystawa przygotowana przez Janusza Boguckiego w 1972 roku ukazała nowe, wyzwolone z wpływów abstrakcji oblicze artysty. To wtedy ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania nazwany „okresem fantastycznym”, który trwał do połowy lat 80. W 1977 roku Beksiński opuścił Sanok, przenosząc się z rodziną do Warszawy.
Ostatnie 20 lat jego twórczości przynosi niemałą zmianę - artysta zredukował szczegółowość, skupiając się bardziej na malarskiej warstwie obrazu. Dominującym tematem pozostała architektura, zdeformowana postać ludzka i zwierzęca - potraktowana w odmienny, monumentalny sposób. Pod koniec lat 90. artysta zajął się również tworzeniem fotomontaży komputerowych oraz rysunków modyfikowanych komputerowo.
Ostatnie lata Beksiński poświęcił wyłącznie malarstwu. W lutym 2005 r. został brutalnie zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu. Artystyczny dorobek przekazał testamentem Muzeum Historycznemu w Sanoku, które w ostatnich latach zorganizowało kilkadziesiąt wystaw w większych ośrodkach Polski oraz za granicą - zwiedziło je kilkaset tysięcy widzów. Prace Beksińskiego znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce oraz poza granicami kraju, m. in. we Francji, Szwecji, Niemczech, Belgii czy Japonii. Największa na świecie kolekcja prac znajduje się w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku, które w sposób retrospektywny prezentuje bogaty, składający się z kilku tysięcy prac dorobek artystyczny Mistrza.
Godziny otwarcia:
- dni powszednie: od 10:00 do 20:00
- weekendy: od 10:00 do 21:00
Bilety:
- Dostępne w kasie Teatru Szekspirowskiego. Dzieci do 6 roku życia wchodzą za darmo.
ZWIEDZANIE KURATORSKIE I GRUPY:
- [email protected]
- 575 689 554
Za organizację wystawy “Beksiński w Gdańsku” odpowiadają Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie oraz Galeria Beks.pl.
Napisz komentarz
Komentarze