Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 20:24
Reklama

Duże zmiany na drogach. W życie wchodzi zakaz wyprzedzania ciężarówek

W języku kierowców nazywa się to wyścigiem szczurów. Bywają niebezpieczne dla innych kierowców. Dlatego od 1 lipca takie wyczyny tirów będą już karane.

Koniec ze wzajemnym wyprzedzaniem się samochodów ciężarowych?

 

Sprawa została sfinalizowana w ekspresowym tempie. Niespodziewanie w maju minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił, że ma zamiar wprowadzić zakaz wyprzedzania ciężarówek przez ciężarówki. Nie dotyczy to każdej trasy w Polsce, a wyłącznie dróg ekspresowych i autostrad. Podobne rozwiązania są od lat stosowane w zachodniej Europy.

 

Generalnie chodzi o to, żeby upłynnić ruch na drogach szybkiego ruchu, zmniejszyć zagrożenie wynikające z faktu wyprzedzanie się samochodów ciężarowych.

– tłumaczył Adamczyk

 

Chyba każdy kierowca wie, że wyprzedzenie tira to operacja często zajmująca czas i może być niebezpieczna. Jest jeszcze gorzej, gdy ciężarówka wyprzedza inny ciężki pojazd. Wówczas na dłużej są zajęte 2 pasy ruchu. W języku kierowców nazywa się to wyścigiem słoni.

 

Możliwe problemy z nowym rozwiązaniem drogowym

 

Już od 1 lipca koniec z takimi wyścigami. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym i nowe przepisy wejdą w życie w najbliższą sobotę. Może być jednak problem. Otóż można sobie wyobrazić sytuację, że jednym pasem jedzie 4-5 tirów, a za nimi osobówka. Wyprzedzenie takiej kolumny może być niebezpieczne. Można też sobie wyobrazić sytuację, że pierwsza ciężarówka w takiej kolumnie jedzie z prędkością np. 50 km/h. W ten sposób spowalnia innych kierowców. Dlatego zakaz w wyjątkowych sytuacjach można zignorować.

 

Zakaz wyprzedzania – wyjątki

 

  • Po pierwsze, jeżeli droga ma trzy pasy ruchu, to tiry mogą korzystać z dwóch prawych. I w ten sposób można wyprzedzić wolniejszy pojazd.
  • Po drugie, dopuszczalne jest wyprzedzenie pojazdu, który porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej. Konkretnych prędkości jednak w przepisach nie podano.
  • Po trzecie, zakaz nie dotyczy wyprzedzania pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.
  •  

Jakie kary czekają kierowców?

 

Co do kar pieniężnych, to takie wykroczenie nie zostało jeszcze uwzględnione w taryfikatorze. Wiadomo jednak, że będą punkty karne: 8 punktów, gdy kierowcy zlekceważą zakaz wyprzedzania na drodze o 2 pasach ruchu. W przypadku trasy z trzema pasami jest to 6 punktów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama