Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 04:00
Reklama

Wtopa na egzaminie na prawo jazdy. Kandydat znał przepisy lepiej niż eksperci

Czy w teście egzaminacyjnym na prawo jazdy zdarzają się błędy? I to takie, przez które można oblać test? Tak.
Wtopa na egzaminie na prawo jazdy. Kandydat znał przepisy lepiej niż eksperci

Autor: iStock

 

Jeżeli ktoś myśli, że teoretyczna cześć egzaminu na prawo jazdy jest perfekcyjna, to się myli. Nie raz wyszło na jaw, że w testach, które kandydaci na kierowców rozwiązują na komputerze, są błędy. 

Te najpoważniejsze zostały ujawnione w styczniu 2022 roku. Okazało się, że wśród 41 nowych pytań w teście 8 było wadliwych. Ośrodki egzaminacyjne zaczęły szukać tych, którzy nie zdali, i sprawdzały, czy oblali właśnie przez te błędy.

Pytania zostały wycofane i poleciały głowy. Pracę w Ministerstwie Infrastruktury stracił m.in. szef transportu drogowego.

 

Korytarz życia

 

Okazuje się, że błędy nadal się zdarzają. 

 

Chodzi o petycję złożoną w lutym bieżącego roku przez Wojciecha Kuźmińskiego z Wrocławia. Dotyczyła ona – zobrazowanego zdjęciem – pytania egzaminacyjnego nr 10708, którego treść brzmiała: „Czy kierujący pojazdami utworzyli prawidłowo "korytarz życia" w celu umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdu uprzywilejowanego?

– precyzuje Interia

 

Korytarz życia – przypomnijmy – to utworzony przez kierowców szlak dla przejazdu karetki czy straży pożarnej. W pytaniu testowym na zdjęciu był taki właśnie korytarz. Kierowcy z lewego pasa ruchu zjechali na lewo, a kierowcy z prawego zjechali na pas awaryjny.

System wskazywał, że prawidłowa odpowiedź na to pytanie brzmiała: „tak”.

 

Przepisy mówią „nie”

 

Tyle że Prawo o ruchu drogowym wskazuje inną odpowiedź. Nie pozwala ono kierowcom na zjechanie na pas awaryjny. Niby drobnostka, ale jeżeli ktoś tylko przez to pytanie nie zdał testu, to ma problem.

Interia cytuje art. 9 pkt 2:

  • na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;
  • na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

Pan Wojciech zaznaczył odpowiedź „nie” i system potraktował to jako błąd. Mężczyzna się nie poddał, bo uważa że ta odpowiedź mogła zdecydować o tym, że egzaminu nie zdał.

Jaki petycja pana Wojciecha przyniosła rezultat? Wadliwe pytanie zostało już usunięte z bazy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama