Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 15:52
Reklama

Tczew w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych

Nasze miasto ma szansę pozyskać ok. 35 mln zł na realizacje projektów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Spośród zgłoszonych przez miasto 5 projektów, 4 zostały wstępnie zaakceptowane.
  • Źródło: Urząd Miasta Tczewa
Tczew w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych

Źródło: Wrota Tczewa

 

Jak poinformował na ostatniej sesji rady miejskiej Mirosław Pobłocki szczegółowy zakres projektów zostanie uzgodniony po zakończeniu formalności związanych z naborem fiszek. 

Projekty ZIT będą dofinansowywane ze środków: programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP) oraz programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS)

 

Jakie projekty zgłosiło miasto?

 

1. Zielony Tczew – odnowa i rewitalizacja trzech miejskich parków (Park Miejski, Park Kopernika i Skwer Konstytucji 3 Maja):

 

Projekt obejmuje kompleksową odnowę 3 parków, której celem jest zwiększenie terenów zieleni w obszarze miejskim, zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej, zwiększenie odporności na negatywne skutki zmian klimatu poprzez rozwój błękitno - zielonej infrastruktury oraz rozwiązań opartych na naturze.

Jest to priorytetowy projekt pierwszego wyboru. Szacunkowy koszt zadania to 20 milionów złotych (dofinansowanie ma wynieść 17 milionów)

 

2. Zielony Tczew – renowacja stawów retencyjnych wraz z budową odcinka wodociągu odpływowego wód deszczowych i zagospodarowaniem przestrzeni:

 

Zadanie obejmuje renowację stawu retencyjnego w rejonie ulicy 30 Stycznia w Tczewie wraz z rekreacyjnym zagospodarowaniem zbiornika oraz budowę ok 300m odcinka rurociągu odpływowego wód deszczowych. W zakres projektu wpisano też refundację kosztów poniesionych na zbiornik retencyjny zlokalizowany przy ul. Tczewskich Saperów. 

To również projekt priorytetowy pierwszego wyboru. Koszt realizacji zadania wynosi 12 milionów złotych. Dofinansowanie ma wynieść 10 milionów.

 

3. Budowa stacji ładowania autobusów elektrycznych oraz cyfryzacja transportu miejskiego:

 

W zakres projektu wchodzi budowa stacji ładowania autobusów elektrycznych na terenie węzła integracyjnego w Tczewie oraz wyposażenie komunikacji miejskiej w cyfrowy system informacji pasażerskiej. Stacja ładowania będzie się składała z dwóch ładowarek prądu stałego o mocy 400 kW każda.

W odróżnieniu do dwóch poprzednich inicjatyw, to projekt drugiego wyboru. Koszt zadania to 5 milionów złotych (4 miliony dofinansowania).

 

4. Rowerem do pracy – budowa dróg rowerowych ułatwiająca dojazd rowerem do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tczewie:

 

To projekt trzeciego wyboru. W zakres zadania wchodzi budowa, przebudowa i remont kilku odcinków dróg rowerowych na terenie Tczewa o łącznej długości ok 3 km: 

  • ul. Jagiellońska (strona północna od al. Kociewskiej do wyjazdu z Intermarche) – budowa drogi rowerowej o długości około 400 metrów
  • ul. Jagiellońska (strona południowa od ul. Rokickiej do wyjazdu z Bricomarche) – budowa drogi rowerowej, na części odcinka remont i budowa ciągu pieszego o długości ok 780 metrów
  • ul. Jagiełły – budowa drogi rowerowej o długości około 550 metrów
  • Aleja Kociewska (od ul. Jagiellońskiej do al. Solidarności) - zmiana nawierzchni z kostki na asfalt i remont ciągu pieszego o długości około 1070 metrów
  • ul. Konarskiego – budowa drogi rowerowej o długości około 250 metrów

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama