Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 18:30
Reklama

Skarbówka zablokuje ci konto. Nawet nie będziesz o tym wiedział

Skarbówka ma pełne prawo w każdej chwili wejść na twoje konto i sprawdzić, skąd masz pieniądze i na co je wydajesz. I chętnie z tego przywileju korzysta.
Skarbówka zablokuje ci konto. Nawet nie będziesz o tym wiedział

Autor: Canva

 

Urzędnicy skarbówki mogą żądać od banków informacji dotyczących klientów

 

Chodzi m.in. o liczbę rachunków klienta, jego wpływy i wydatki. Takie prawo mają już od 1 lipca. Tyle że 2022 roku. 

Co  ciekawe, wielu Polaków do dziś nie ma o tym pojęcia. Administracja skarbowa może w każdej chwili przejrzeć nasze konto bankowe, a my nawet nie będziemy o tym wiedzieli. 

Dodajmy, że przepisy dotyczące uszczelnienia prawa podatkowego opierają się na „przesłankach otwartych”. A to oznacza, że są mało precyzyjne. W takiej przypadkach wszystko jest kwestią interpretacji. 

 

Dowiesz się, gdy... cię zablokują

 

Problemy pojawiają się, gdy kontrola skarbówki doprowadzi do zablokowania konta bankowego. W takiej sytuacji osoba kontrolowana dowiaduje się o blokadzie dopiero wtedy, gdy próbuje dokonać płatności kartą lub wypłacić pieniądze z konta. Zazwyczaj blokada trwa 72 godziny, ale ten okres można wydłużyć.

Eksperci zgodnie twierdzą, że nigdy nie powinniśmy wszystkich oszczędności trzymać na jednym koncie w banku. Lepiej mieć nieco gotówki w domu – na wszelki wypadek. Na przykład taki jak właśnie niezapowiedziana kontrola skarbowa. 

 

Bo władza szuka kasy

 

Przepisy, na podstawie których skarbówka działa od roku, doprowadziły do zajęcia 3,2 mln rachunków bankowych. To wzrost o około 200 tys. w porównaniu do roku 2021. 

Choć resort finansów przekonuje że działania organów egzekucyjnych w tym zakresie były w granicach normy, Maciej Krawiel, ekspert prawa podatkowego, ma odmienne zdanie. W rozmowie z Money.pl zauważył, że ten wzrost wynika bezsprzecznie z użycia nowego prawa.

Większą aktywność skarbówki można tłumaczyć rosnącymi potrzebami budżetowymi państwa. Rząd zwyczajnie szuka pieniędzy, dlatego chętniej prześwietla finansową uczciwość obywateli. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama