Jubileuszowa edycja Festiwalu to koncerty nie tylko organowe, to także koncerty innych instrumentalistów i wokalistów. Do Pelplina przyjeżdżają muzycy z całego świata, by zagrać muzykę łączącą epoki i kontynenty. W tym roku w ramach Festiwalu odbędzie się łącznie 25 koncertów nie tylko w Pelplinie - w 17 różnych miejscach, na terenie 5 diecezji, z udziałem ok. 50 wykonawców z Polski, Europy i świata.
O szczegółach tegorocznej edycji w naszym studiu opowiadał Gedymin Grubba, organista, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu:
Mamy swoją stałą publiczność i nawet są tacy, którzy od 20 lat są z nami, co cieszy, nobilituje i daje energię na kolejne edycje. (...) To nie jest impreza hermetyczna, zamknięta, każdy - nawet ci, którzy nie znają tej muzyki - warto, by przy okazji odwiedzenia wspaniałej monumentalnej katedry, posłuchał znakomitej muzyki w możliwie najlepszym wydaniu. - Gedymin Grubba, dyrektor Festiwalu
Szczegółowy program koncertów w Pelplinie i koncertów towarzyszących w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej znajdziecie >TUTAJ<. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Jest jednym z największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i Europie oraz najważniejsze wydarzenie tego profilu w Diecezji Pelplińskiej i na całym Kociewiu. W ciągu ostatnich 20 lat w Pelplinie zagrano przeszło 500 koncertów z udziałem ok. 1.500 wykonawców z 30 krajów Europy, państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii. Podczas koncertów prezentowana jest muzyka wszystkich epok, a popisy artystów mają charakter solowy, kameralny, wokalny, chóralny i symfoniczny.
Organizatorem głównym Festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Faure działająca od 2003 roku, a Dyrektorem i pomysłodawcą od początku istnienia jest aktywnie koncertujący na całym świecie organista Gedymin Grubba, który w 2016 roku obchodził 20-lecie pracy artystycznej.
Napisz komentarz
Komentarze