Medyczna marihuana jest przepisywana pacjentom cierpiącym m.in. na:
- depresję
- zaburzenia lękowe
- stwardnienie rozsiane
- padaczkę
- chorobę Parkinsona
1000 procent więcej w dwa lata
Nie jest łatwo kupić taki lek, bo w Polsce się go nie produkuje. Producenci muszą ściągać marihuanę z zagranicy. Mimo to pacjenci skarżą się, że mają problem z dostaniem specyfiku. Co się dzieje? Okazuje się, że w tym roku firmy zadeklarowały przywiezienie do Polski 1,8 tony leczniczej marihuany. Zapotrzebowanie na nią rośnie, bo – jak to wylicza Centrum e-Zdrowie – jest wystawianych coraz więcej tego typu recept. Marihuana jest w Polsce dostępna od 2019 roku. Od tego czasu do 2022 liczba recept wzrosła o 1000 procent.
Czemu jest problem z kupieniem leku?
Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że znaczne ilości surowca sprowadzonego do Polski nie są wydawane pacjentom. Takie informacje przynosi serwis rynekzdrowia.pl.
Zasadniczym problemem jest dysproporcja między ilościami przywiezionymi a ilościami wydanymi pacjentom w korespondujących okresach czasu. Dysproporcje te występują i utrzymują się od początku roku – pomimo niskiego poziomu realizacji pozwoleń przywozowych.
– zauważa GIF
Urząd zapewnia, że tę sprawę wyjaśnia, ale trop jest jeden. Duża część sprowadzanej marihuany trafia do osób, które nie potrzebują jej dla zdrowia. Nazwano ich weekendowymi palaczami. To osoby, które zdobywają specyfik przez zaufane strony internetowe i dzięki e-receptom.
Napisz komentarz
Komentarze