Takiego spektaklu w Tczewie jeszcze nie było. Niezależna grupa taneczna Alraune wystawiła na deskach Centrum Kultury i Sztuki spektakl zatytułowany "Innuendo".
Taniec i akcja charytatywna
Zanim tancerze wyszli na scenę, rozmawialiśmy z Pauliną Kremer z Fundacji To i Co o charytatywnym aspekcie tego wieczoru:
Zbieramy na paczki dla osób w detencji, tzn. takich osób, które starają się w Polsce o azyl i są osadzone w ośrodkach strzeżonych. W tych ośrodkach niestety warunki są złe, często brakuje podstawowych produktów jak żywność, jak środki czystości. - Paulina Kremer, Fundacja To i GO
Hipnotyczne widowisko
Gdy publiczność rozsiadła się w fotelach i zgasły światła, rozpoczęło się "Innuendo", za którego choreografię odpowiada Mikhail Karnaukhov, instruktor tańca współczesnego i baletu, choreograf współpracujący z Centrum Kultury i Sztuki. Spektakl "Innuendo" jest tanecznym spojrzeniem na współczesnego człowieka, zebranym w krótkie utwory wykonywane solo, w duetach i grupie przez zaledwie kilka osób, na których barkach spoczywała ogromna odpowiedzialność za jakość widowiska.
Minimalistyczna scenografia, gra świateł, wyrazisty ruch, zmienność charakteru tańca i muzyki a przede wszystkim znakomita forma tancerzy całkowicie zahipnotyzowały zgromadzoną publiczność na niecałą godzinę. Spektakl zostawił otwartą furtkę dla widza, który mógł czuć i odbierać pokaz tańca tak, jak czuł, niezależnie od tego, kim jest oraz co na myśli mieli twórcy, którzy tytułem nie narzucili interpretacji, tylko lekką insynuacją pozwolili na każdemu osobiste wycieczki w głąb siebie i świata.
Dlaczego twórcy zdecydowali się połączyć występ z akcją charytatywną, wyjaśnił Mikhaił Karnaukhov:
Poza wzruszeniem, które niesie ze sobą dobry rodzaj sztuki, była okazja jakoś się tym podzielić, nie tylko wziąć to dla siebie, to co się działo na scenie, a materialnie komuś pomóc (...) Chciałbym, żeby z tego skorzystał ktoś, kto naprawdę potrzebuje. - Mikhaił Karnaukhov, choreograf, grupa Alraune
Emocje i pomoc w parze
Niezależna grupa tańca Alraune pokazała taniec najwyższych lotów, a różne skojarzenia i odmienne punkty widzenia pozwalały odczuwać publiczności przeróżne emocje. A tych nie brakowało, bo widzowie podziękowali tancerzom owacjami na stojąco.
Charytatywna zbiórka na pomoc żywnościową dla osób przebywających w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców, ubiegających się o azyl w Polsce, przyniosła znakomity efekt - widzowie byli hojni:
To jest 16 paczek dla osób, które siedzą w ośrodkach dla uchodźców. dziękujemy, wszystkim dziękujemy!
Podczas wieczoru zebrano 1631,40 zł na pomoc dla osób ubiegających się o stały pobyt w Polsce.
Takich spektakli - precyzyjnie przygotowanych, z dbałością o wszystkie elementy sztuki i na najwyższym poziomie wykonawczym mogłoby być w Tczewie więcej.
Napisz komentarz
Komentarze