Od roku 2018 Kociewiacy plachandrują, by po prostu spotkać się w różnych zakątkach naszego pięknego Kociewia. To spotkanie zwie się Walne Plachandry Kociewskie. Pierwszy raz miało ono miejsce w Piasecznie koło Gniewu na dorocznym Piaseczno Folklor Festiwal. Rok później był to Jarmark Kociewski w Wirtach nieopodal Zblewa. Potem nastąpiła dwuletnia przerwa z powodu pandemii. Ale już w roku 2022 roku znowu Kociewiacy i miłośnicy Kociewia ruszyli na plachandry – tym razem do Gruczna w powiecie świeckim na Festiwal Smaku.
- Piotr Wróblewski
W tym roku Walne Plachandry zaplanowano na 15 sierpnia w Pelplinie.
Tak jak pierwsza ta impreza, zlot będzie w powiecie tczewskim. To dzień po wielekroć świąteczny, bo i kościelna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i święto Patrona miasta – św. Bernarda, no i święto Wojska Polskiego. Zatem atrakcji będzie wiele. W tej świątecznej atmosferze zabrzmią frantówki, gadki, wyce – wykonane w gwarze kociewskiej przez liczne zespoły i solistów w różnym wieku. Świat dowie się także, kto zasłużył na honorowy tytuł Ambasadora Kociewia i kto został wyróżniony Perełką Kociewia.
- Piotr Wróblewski
Wszystkie szczegół wydarzenia dostępne są na plakacie.
ZGŁOSZENIA WYSTAWCÓW
Organizatorzy zapraszają także wystawców ze stoiskami. Podczas wydarzenia będzie można zaprezentować:
- miody
- miody pitne
- nalewki
- zioła
- artykuły spożywcze (swojski chleb, wędliny, inne przetwory domowe, regionalne – bigos, placki, pierogi, zupy, szynki wędzone, sery, ciasta, sękacze, itp.)
- rękodzieło
- rzeźba
- malarstwo
- wiklina
- ceramika artystyczna
- zabawki drewniane
Stoisko należy zgłosić na adres mailowy: [email protected], telefonicznie: 789 240 990 lub osobiście w biurze Ośrodka Kultury w Pelplinie w godzinach pracy, do końca lipca. Należy podać rodzaj stoiska (asortyment), wielkość, zapotrzebowanie na energie eklektyczną (za stoiska z prądem pobierana będzie opłata). Pozostałe stoiska bez opłat. Ilość wystawców ograniczona.
- informacje prasowe
W środę, 9 sierpnia, studio Radia Tczew odwiedzili regionalista Bogdan Wiśniewski oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie Piotr Łaga. Opowiedzieli o zbliżającym się wydarzeniu, programie, wystawcach, ale też i np. o okazji do wysłuchania lokalnych zespołów kultywujących kociewski folklor.
Będzie Burczybas z Gniewa, Rokocinianki, bardzo dynamiczny zespół [...], będą Fefernuski ze Starogardu Gdańskiego, Błękitna Wstęga z Gniewa, Lubichowskie Kociewiaki, Gzuby z Pelplina, Kociewska Familia, Kociewskie Retro, Modraki i Modraki Ojtoto.
- Piotr Łaga, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie
Bogdan Wiśniewski wytłumaczył również, kim jest Ambasador Kociewia.
[...] ktoś, kto, jak sama nazwa mówi, reprezentuje Kociewie na zewnątrz regionu, ktoś, kto je promuje i się do Kociewia przyznaje. Ten tytuł przyznaje się w trzech kategoriach: indywidualnej, zbiorowej oraz zespołowej.
- Bogdan Wiśniewski, członek Kapituły Honorowego Tytułu Ambasador Kociewia
Całą rozmowę o 4. Walnych Plachandrach z Bogdanem Wiśniewskim oraz Piotem Łagą można odsłuchać tutaj:
Organizatorami tegorocznych Walnych Plachandrów Kociewskich są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, powiat tczewski, miasto Pelplin, diecezja pelplińska, Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie oraz Kociewskie Centrum Kultury.
Wydarzenie patronatem honorowym objęli: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, starosta tczewski Mirosław Augustyn, biskup pelpliński Ryszard Kasyna oraz burmistrz miasta i gminy Pelplin Mirosław Chyła.
Napisz komentarz
Komentarze