Trzydniowe Oblężenie Malborka to jeden z największych i najsłynniejszych festiwali kultury średniowiecznej w Europie. Nie bez przyczyny - to impreza dla całych rodzin: obok rycerskiej strawy i trunków znajdziemy stoiska z "historycznymi" strojami i bronią czy liczne warsztaty, np. wytwarzania świec. Najwięcej osób przyciągają jednak pokazy konne i, oczywiście, inscenizacja samego oblężenia. Impreza co roku organizowana jest w weekend po 15 lipca, czyli po rocznicy bitwy pod Grunwaldem i nawiązuje do historycznych wydarzeń sprzed 608 lat. Po zwycięskiej bitwie król Władysław Jagiełło udał się z wojskiem na Malbork, stolicę Zakonu Krzyżackiego.
Mimo że oblężenie największego wówczas zamku trwało od 25 lipca do 19 września 1410 roku i zakończyło się niepowodzeniem Polaków, to wśród Krzyżaków dało się słyszeć niepokój...
Zapytaliśmy uczestników wydarzenia, na co czekali najbardziej:
Dodajmy, że nowością podczas tegorocznej edycji Oblężenia Malborka były warsztaty śpiewu dawnego oraz warsztaty kuchni średniowiecznej przeplatane scenkami ukazującymi zwyczaje średniowiecznego życia: szycia i haftowania, prania, rąbania drwa, darcia pierza oraz zielarstwa.
Napisz komentarz
Komentarze