Co na to lekarze? A lekarze złożyli skargę do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. W efekcie ofiarą tej sytuacji są od początku września poradnie. Bo to tam dobijają się pacjenci z prośba o wystawienie nowych recept.
Skąd to zamieszanie?
Otóż okazało się, że wielu pacjentów z grupy 65 plus oraz dzieci i młodzieży do 18 roku życia – chociaż są uprawnieni do darmowych leków – nie mogą z tego prawa skorzystać. Bo ich recepty zostały wystawione przed 1 września. Z braku precyzyjnych przepisów apteki – jak podał Portal Samorządowy – odsyłają ich do lekarzy z prośbą o ponowne ich wystawienie.
Lekarze nie zgadzają się z taka interpretacją przepisów.
– Naszym zdaniem o bezpłatny wydaniu takiego leku powinna decydować data zgłoszenia się do apteki, a nie termin wystawienia recepty – przekonuje dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
RPO już działa
Dlatego poprosili minister zdrowia o precyzyjną odpowiedź na pytanie: czy wcześniej wystawione recepty są po 1 września honorowane w aptekach jako bezpłatne dla pacjentów 65 plus i do 18 roku życia?
Takie pismo skierowali również do rzeczników praw pacjenta i praw obywatelskich.
Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, już zareagował. O wyjaśnienia poprosił szefa Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.
Napisz komentarz
Komentarze