Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 03:17
Reklama

W pomorskim najmłodsi lekarze jednak niewiele pielęgniarek

Średnia wieku lekarzy w województwie pomorskim wynosi niespełna 49 lat, czyli o ponad dwa lata mniej niż średnia dla Polski. Niestety nasze województwo jest na szarym końcu jeśli chodzi o pielęgniarki i położne, których pracuje prawie dwa razy mniej niż średnia krajowa.
  • Źródło: pomorskie.eu
W pomorskim najmłodsi lekarze jednak niewiele pielęgniarek

Autor: pixabay

 

Ilu lekarzy?

 

Według najnowszych dostępnych danych w 2020 r. Wydział Lekarski GUMedu ukończyło 250 osób, co oznacza 11 absolwentów na 100 tys. mieszkańców. W ten sposób znajdujemy się mniej więcej w środku krajowej tabeli. Dla porównania w województwie łódzkim jest 22 absolwentów medycyny na 100 tys. mieszkańców, po 15 w lubelskim i podlaskim, po 8 w kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Natomiast najgorzej jest w warmińsko-mazurskim, bo zaledwie trzy osoby.  Dobra informacja jest taka, że na pomorzu pracują najmłodsi, bo prawie 49-letni lekarze, czyli są o ponad dwa lata młodsi niż średnia krajowa. Ponadto, czynnych zawodowo medyków na 100 tys. mieszkańców mamy 381, czyli o 24 więcej niż średnia dla Polski. Tyle pozytywów, ale mamy problemy ze specjalistami.

 

Pielęgniarki i położne

 

Niestety sytuacja w naszym województwie na tle kraju jest dramatyczna pod względem liczby absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa. Mamy tylko 20 absolwentów tych kierunków na 100 tys. mieszkańców przy średniej dla Polski wynoszącej 36. To o prawie dwa razy mniej. Dla przykładu na Pomorzu aktywnych zawodowo jest 550 pielęgniarek i położnych przy średniej dla kraju – 633.  Gorzej jest tylko w ponad dwa razy mniejszym pod względem mieszkańców liczby województwie lubuskim – 532.  Poza tym średnia wieku tego personelu medycznego wynosi ponad 50 lat.

 

Dlatego, żeby zmienić ten stan, tzw. szpitale marszałkowskie wspierają kształcenie kadr medycznych w kluczowym aspekcie, jakim jest praktyczna nauka zawodu na oddziałach i poradniach naszych podmiotów leczniczych. W tym zakresie współpracujemy z kilkoma uczelniami w regionie, zapewniając wsparcie w postaci miejsca, jak i doświadczonych kard, tj.: lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów czy ratowników medycznych.

lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama