Założeniem wydarzenia jest organizacja dwóch koncertów, w których znaczącą rolę pełni akordeon. Zeszłoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Co usłyszymy w tym roku?
4 października, godz. 18:00 - Gdańska Orkiestra Akordeonowa Pulsanti
To zespół instrumentalny złożony ze studentów i absolwentów klasy akordeonu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Tworzą go wyróżniający się na konkursach muzycznych instrumentaliści. Pulsanti to też grupa przyjaciół z nowatorskim podejściem do muzyki, których połączyła wspólna pasja do akordeonu. Nazwa "Pulsanti" w języku włoskim oznacza "guziki". Założeniem orkiestry jest współpraca z młodymi kompozytorami, prawykonania nowych kompozycji oraz ukazanie szerokiego spektrum kameralistyki akordeonowej. Dynamicznie rozwijający się zespół chętnie podejmuje nowe wyzwania, bierze udział w wielu wydarzeniach artystycznych, m. in. dwukrotnie koncertował w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W listopadzie 2022 roku orkiestra akordeonowa wzięła udział w koncercie w ramach Konferencji Naukowo-Artystycznej, gdzie zagrała pod dyrekcją Mikko Luomy - akordeonisty oraz dyrygenta, wykładającego w Akademii Muzycznej w Turku w Finlandii. W repertuarze zespołu znajdują się utwory dedykowane Orkiestrze Pulsanti, wśród nich: "Jubilate" Krzysztofa Naklickiego, "Three Sides of the Same Coin" Wołodymira Runczaka oraz "Enigma" Krzysztofa Falkowskiego.
- Starogardzkie Centrum Kultury
Występ odbędzie się w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury.
10 listopada, godz. 18:00 - WRacc Duo
To projekt muzyczny, który tworzą Paweł Wiśniewski oraz Paweł Ratajek – dwaj wyróżniający się akordeoniści młodego pokolenia. Innowacyjne podejście do możliwości instrumentu oraz wyjątkowe opracowania i aranżacje odkrywają przed słuchaczami zupełnie nowe doznania artystyczne. Repertuar duetu oparty jest przede wszystkim na pozycjach muzyki rozrywkowej, a improwizacja pełni główną rolę w kształtowaniu formy oraz bezpośrednio wpływa na ekspresję wykonywanych utworów. Inspiracją do powstania kompozycji i aranżacji są rozległe upodobania stylistyczne akordeonistów. Wśród nich odnaleźć można wpływy muzyki jazzowej, współczesnej, folkloru czy muzyki świata.
- Starogardzkie Centrum Kultury
Duet pojawi się w sali kina Sokół. Wstęp na oba wydarzenia w ramach II Kociewskich Wieczorów Akordeonowych jest bezpłatny.
Program realizowany ze środków Stypendium Prezydenta Miasta Starogard Gdański w dziedzinie kultury.
Napisz komentarz
Komentarze