Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 03:03
Reklama

"Nie ma większej miłości". Pelplin zaprasza na koncert

Środowy koncert w Pelplinie, poświęcony rodzinie Ulmów będzie okazją do upamiętnienia wszystkich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
"Nie ma większej miłości". Pelplin zaprasza na koncert

Autor: MOK Pelplin

 

Pamięci rodziny Ulmów

 

11 października o godzinie 18:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbędzie się koncert, który upamiętnia rodzinę Ulmów z Markowej, która wraz z siedmiorgiem dzieci oddała życie ratując rodziny żydowskie w czasie II wojny światowej.

 

Koncert jest muzyczną opowieścią o ich losie i oddaniem hołdu Sprawiedliwym, którzy w czasach terroru nie zawahali się nieść pomocy swoim sąsiadom.

- MOK Pelplin

 

Na pelplińskiej scenie wystąpią: Darek Malejonek, Ania Rusowicz, Marika, Kasia Malejonek, Dagmara i Martyna Melosik, Damian Ukeje, Tomasz Mackiewicz, Tomasz Drozdek T.Etno i Kacper Popek. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Organizatorem koncertu jest Fundacja Muzyka Świata oraz Biuro Programu Niepodległa.

 

 

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

 

Koncert będzie okazją do upamiętnienia wszystkich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata którzy w czasach niewyobrażalnego terroru nie zawahali się nieść pomocy swoim żydowskim sąsiadom. 

 

Medal i tytuł honorowy ustanowiony w 1953 przez jerozolimski Instytut Yad Vashem, przyznawany tym, którzy ratowali Żydów w okresie Zagłady.

- sztetl.org.pl

 

We wrześniu 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Od 2018 r. w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – 24 marca – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 

 

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami czteroipółtysięcznej wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci. Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło.

- muzeumumlow.pl

We wrześniu w Markowej odbyła się uroczysta beatyfikacja Rodziny Ulmów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama