Mieszkańcy powiatu tczewskiego zostali objęci programem zdrowotnym dotyczącym otyłości i nadwagi: „Czas na zdrowie”. Mówi rzecznik starostwa powiatowego, Marcin Stolarski:
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia WHO nadwaga i otyłość są definiowane jako nieprawidłowa lub nadmierna akumulacja tłuszczu, która stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Jest to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzeń homeostazy energii. Otyłość jest jedną z najważniejszych przewlekłych chorób niezakaźnych, która przybrała charakter epidemii. Nadwaga i otyłość są głównymi czynnikami ryzyka dla wielu chorób przewlekłych i według ekspertów niosą za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego otyłego człowieka.
www.powiat.tczew.pl
W ubiegłym roku w programie uczestniczyło 50 osób w różnym wieku. O efektach ich pracy mówi dietetyk, Weronika Weremko-Oszuścik.
W tej edycji programu udział może wziąć 100 osób. Dlaczego warto? Jak podkreśla dietetyk jedną z głównych przyczyn nadwagi są nawyki, które możemy zmienić.
Występowanie nadwagi i otyłości stanowi istotny problem w zakresie zdrowia publicznego, dotyczy on przede wszystkim osób dorosłych, jednak największy niepokój budzi wzrastająca liczba otyłych wśród dzieci i młodzieży. Badania wskazują, że 70 – 80% młodzieży z otyłością stwierdzoną w okresie dojrzewania stanie się otyłymi dorosłymi. Dziecko otyłe w wieku 10-13 lat jest 6-7 krotnie bardziej zagrożone wystąpieniem otyłości w wieku dorosłym niż jego rówieśnik z prawidłową masą ciała. Poważne następstwa otyłości, a także szybki wzrost częstości jej występowania sprawiły, że określa się ją mianem epidemii XXI wieku. Szybkość, z jaką narasta wśród młodzieży wskazuje na zmiany zachodzące w stylu życia i zachowaniach zdrowotnych młodych ludzi, dotyczących głównie sposobu odżywiania i braku aktywności fizycznej.
www.powiat.tczew.pl
Program realizuje Zakład Opieki zdrowotnej w Turzu. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej powiatu.
Napisz komentarz
Komentarze