To wyróżnienie ustanowił Sejmik Województwa Pomorskiego w 2018 roku.
Ta nagroda jest wyrazem uznania dla twórczej pracy i dokonań pomorskich środowisk literackich: pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, a także wydawców książek i czasopism oraz bibliotekarzy. Chcemy, aby jak najmocniej zakorzeniła się w świadomości pomorskich miłośników słowa pisanego, a także podtrzymywała i promowała miłość do literatury.
– mówił podczas gali marszałek Mieczysław Struk
Nominacje
Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło ponad 400 propozycji, nie tylko z naszego województwa, ale i z całej Polski. Po sprawdzeniu zgodności zgłoszeń z regulaminem nagrody na liście publikacji, które ubiegały się o tytuł Literackiej Książki Roku znalazły się 183 pozycje, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyło 220 tytułów. Na początku września jury ogłosiło listę nominowanych, która prezentowała się następująco:
Literacka Książka Roku:
- Wiktoria Bieżuńska „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (wydawnictwo Cyranka, 2022)
- Tadeusz Dąbrowski „To jest fajka. Wiersze z lat 1999-2020” (PIW, 2022)
- Łukasz Orbitowski „Chodź ze mną” (Świat Książki, 2022)
- Paweł Radziszewski „Niepowinność” (wydawnictwo Sine Qua Non, 2022)
- Karolina Ubych „Piotrek, Sonia i tajemnica rzygaczy” (Marpress, 2022)
Pomorska Książka Roku
- Waldemar Czachur, Peter Oliver Loew „Nigdy więcej wojny. 1 września w kulturze pamięci Polski i Niemiec w latach 1945-1989” (wydawnictwo Scholar, 2022)
- Grzegorz Piątek „Gdynia obiecana: miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” (wydawnictwo W.A.B., 2022)
- Dobromiła Rzyska-Laube „Zbiory artystyczne polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze” (Muzeum Narodowe, 2022)
- Katarzyna Włodkowska „Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla” (Wielka Litera, 2022)
Kto zwyciężył?
W kategorii Literackiej Książki Roku wyróżnienie otrzymała Wiktoria Bieżuńska za powieść „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”.
Jak czytamy w opisie wydawcy: bohaterka książki Wiktorii Bieżuńskiej „nie ma imienia, prawa do własnego ciała, jej zdanie się nie liczy. Mała dziewczynka zepchnięta na margines spraw dorosłych bywa wciągana w środek rodzinnego dramatu jako narzędzie szantażu czy rekwizyt w teatrze pozorów. Mimo to bohaterka-narratorka opowiada. Odzyskuje podmiotowość dzięki językowi i wyobraźni, które dają napęd doświadczeniu – głównie cierpienia i bólu, ale też przyjemności i zdumienia światem”.
- pomorskie.eu
Pomorską Książką Roku został reportaż „Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla” Katarzyny Włodkowskiej.
Katarzyna Włodkowska, autorka głośnego reportażu prasowego „Dom zły”, kilka lat pracowała nad książką, w której stara się odpowiedzieć na kluczowe pytanie – czy rodzina i sąsiedzi wiedzieli, że Mariusz Sz., nazwany przez media „polskim Fritzlem”, przez dwa lata więził żonę w piwnicy? „Na oczach wszystkich” to reportaż, oparty na dowodach, relacjach, rozmowach z prokuratorami, policjantami, psychologami i osobami z najbliższego otoczenia sprawcy. To opowieść o tym, jak rodzi się zło, próba dotarcia do źródeł znieczulicy instytucji zobowiązanych do reagowania, a także portret lokalnej społeczności.
- pomorskie.eu
Kaszubską Nagrodę Literacką otrzymał Artur Jabłoński - dziennikarz, działacz społeczny, samorządowiec (starosta pucki z lat 1998 - 2009). Wyróżnienie wręczono w jego ręcę za całokształt pracy prozatorskiej.
W latach 90. organizował pismo „Tatczëzna” oraz redagował nadawany w TVP Gdańsk magazyn „Rodnô zemia”. Opublikował kilka pozycji książkowych, w tym lokalne przewodniki turystyczne. Został laureatem XIV Konkursu Prozatorskiego im. Jana Drzeżdżona, w którym nagrodzono jego powieść w języku kaszubskim „Smùgã”. Był również redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania”, a w latach 2004-2010 prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W 2011 r. został członkiem rady programowej stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota. W 2019 r. otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy „Literacka narracja Jana Rompskiego o narodzie kaszubskim”.
- pomorskie.eu
Nagrodą Czytelników został uhonorowany Paweł Radziszewski, autor książki "Niepowinność". Na tegorocznej gali wręczono także honorowe wyróżnienie Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej. Laureatem został Andrzej Zarębski, przedwcześnie zmarły autor „Między Grudniem a grudniem. Zapiski z internowania”.
Napisz komentarz
Komentarze