Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 17:55
Reklama

30-lecie pracy twórczej Jarosława Kukowskiego w Fabryce Sztuk [ROZMOWA]

W piątek, 27 października w Fabryce Sztuk o godzinie 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy tczewianina, malarza współczesnego i designera Jarosława Kukowskiego.
30-lecie pracy twórczej Jarosława Kukowskiego w Fabryce Sztuk [ROZMOWA]

Autor: Fabryka Sztuk

 

Jarosław Kukowski to urodzony w Tczewie malarz współczesny, designer i juror międzynarodowych konkursów artystycznych. Jego prace wystawiane były m.in. w Luwrze, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Oddziale Muzeum Narodowego – Królikarni, California Modern Art Gallery w San Francisco, Nowym Jorku (Art Expo), SOHO Studios w Miami, BOXeight Studios & Gallery w Los Angeles.

- www.kukowski.pl

 

Artysta opowiedział nam o przygotowaniach do wystawy oraz o najważniejszych momentach ostatnich 30 lat. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy:

 

 

fot. Aleksandra Kęprowska

 

Prace artysty w 2003 r prezentowane były również w serii wystaw zbiorowych wraz z malarstwem takich twórców jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Salvador Dali, Jan Stanisławski, Wojciech Weiss, w salonach wystawienniczych Rempexu. Od 2004 na wystawach zbiorowych: Józef Chełmoński, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, Maksymilian Gierymski, Juliusz Kossak, Olga Boznańska. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych twórców z kręgu surrealistów. Od 20 lat prowadzi własną szkołę malarstwa, a jego uczniowie osiągają znaczące sukcesy na rynku wystawienniczym, prezentując swoje prace w galeriach oraz muzeach, polskich i zagranicznych. Organizator wielu wystaw zbiorowych oraz plenerów malarskich. Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

We wczesnym okresie twórczości klimat jego prac, uznawanych za symboliczne, przesycony jest dramatyzmem i smutkiem. Pełne bólu zdeformowane postacie ludzkie oraz mityczne stwory ukazane są na tle surrealistycznych pejzaży. Ten cykl prac zdefiniowany został przez autora jako „Nie-sny”. W następnym okresie Kukowski zdecydowanie rozjaśnił swoją paletę. Dominującym tematem jego obrazów stały się akty, lecz nawet tu odczuwalne jest piętno rozpadu i upływającego czasu. Prace te zostały namalowane w formie fresków niszczonych przez czas i odsłaniających znajdujące się pod nimi zupełnie inne obrazy. W kolejnej fazie twórczości Kukowski nawiązał do swoich pierwszych prac, lecz mimo jaśniejszych tonacji jego obrazy stawały się coraz bardziej ironiczne i prowokacyjne. „Dotyk Człowieka” oraz „Arrasy”, które swój debiut miały na wystawie w paryskim Luwrze to serie zdecydowanie bardziej abstrakcyjne. Widać w nich, że twórca dzięki swojemu znakomitemu warsztatowi przekracza kolejne granice formalne, łącząc epicką narrację z abstrakcyjnym ujęciem rzeczywistości.

Ważniejsze cykle prac malarskich to: „Sny” „NieSny” „Freski” „Złota Seria” „Dotyk Człowieka” „Arrasy” „Metamorfoza” i „Pater Noster”.

Seria „Memento” Jarosława Kukowskiego to czterowymiarowe instalacje artystyczne, będące połączeniem rzeźby, malarstwa i działających monumentalnych zegarów. Każdy zegar jest niepowtarzalny, ręcznie wykonany przez artystę oraz przez niego numerowany i sygnowany. Proces twórczy jest długotrwały, więc instalacji powstaje najwyżej kilka rocznie. Cykl ten jest rozwinięciem malarskiej serii „Freski” kontynuowanej od lat 90-tych.

Zegary jako niepowtarzalne dzieła sztuki były wystawiane wraz z obrazami Kukowskiego w licznych galeriach i muzeach, m.in w Luwrze, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, gdzie prezentowane są jako ekspozycja stała obok jedynej w Polsce Biblii Gutenberga.

- www.kukowski.pl

 


 

Wystawę “Jarosław Kukowski. 30-lecie pracy twórczej” będzie można obejrzeć w Fabryce Sztuk przy ulicy 30 Stycznia 4. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama