Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 17:21
Reklama

Teraz łatwiej kupić dom niż mieszkanie. Dlatego coraz więcej kupujących zerka w tę stronę

Mieszkań jest coraz mniej, domów jednorodzinnych przeciwnie – wybór wciąż jest spory. Co więcej, w aż 7 z 18 miast wojewódzkich ceny nie wzrosły.
Teraz łatwiej kupić dom niż mieszkanie. Dlatego coraz więcej kupujących zerka w tę stronę

Autor: iStock

 

W ostatnich miesiącach wciąż mówi się o malejącej liczbie ofert na rynku nieruchomości. Nie dotyczy to jednak domów jednorodzinnych. Z ustaleń portalu Nieruchomosci-online.pl wynika, że w III kwartale to mieszkania szybko znikały z rynku.

 

Spory wybór domów

 

Kiedy porównamy III kwartał do II liczba ogłoszeń o domach jednorodzinnych wystawionych na sprzedaż na portalu spadła zaledwie o 2 proc. Możemy więc mówić o stabilizacji podaży, która widoczna jest mniej więcej od kwietnia.

– komentuje Rafał Bieńkowski, PR manager w Nieruchomosci-online.pl

 

Obecnie w serwisie jest około 44 tys. ofert w całej Polsce. I ta oferta odbudowuje się z miesiąca na miesiąc. A ostatnie miesiące przyniosły wręcz spore przyspieszenie. 

 

Bezpieczny Kredyt 2% zrobił swoje

 

Na portalu Nieruchomosci-online.pl o 19 proc. wzrosła liczba kontaktów zainteresowanych kupnem domu z ogłoszeniodawcami. Chociaż był impulsem głównie dla mieszkaniówki, to jednak i segment domów na nim skorzystał.

Stało się tak dzięki temu, że część domów z drugiej ręki wpisywała się cenowo w limity nakładane przez ten program. Na wzrost popytu zadziałało też złagodzenie warunków oceny kredytowej przez Komisję Nadzoru Finansowego, co otworzyło niektórym osobom drzwi do normalnych kredytów. 

 

Kolejnym powodem wzrostu zainteresowania domami jest też niska podaż w mieszkaniówce. Na wielu lokalnych rynkach liczba ofert mieszkań do kupienia jest ograniczona, dlatego część poszukujących zmieniła plany i rozpoczęła poszukiwania domów, najczęściej w mniejszym metrażu.

– mówi Rafał Bieńkowski 

 

Największym zainteresowaniem – według pośredników – cieszą się domy w stanie do zamieszkania lub niewielkiego remontu albo odświeżenia.  

 

Domy drożeją rzadziej i wolniej 

 

W III kwartale ceny domów z rynku wtórnego różniły się w zależności od regionu. Jest to zatem inna sytuacja niż w przypadku mieszkań, gdzie większość głównych miast zanotowała wzrost średnich cen ofertowych. I to zarówno w przypadku mieszkań 1-, 2-, jak i 3-pokojowych. 

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, to dane Nieruchomosci-online.pl pokazują, że co prawda 11 miast wojewódzkich zanotowało wzrost średniej ceny za mkw. domu, ale zmiany wynosiły od 1 do 5 proc. 

Za to podwyżki średniej ceny mkw. w domu jednorodzinnym ominęły aż 7 miast wojewódzkich. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama