Dodatkowe przywileje dla honorowych dawców krwi wprowadziła ustawa covidowa. Należał im się dodatkowy dzień wolny po pobraniu krwi oraz 33-procentowa zniżka na przejazdy pociągami PKP. Żeby jednak mieć do niej prawo, trzeba było oddać krew przynajmniej trzy razy.
Miało to zachęcać do oddawania krwi w trakcie pandemii COVID-19. Powód był oczywisty: w tym czasie odczuwalnie spadła liczba osób zgłaszających się do stacji krwiodawstwa.
Dlaczego zniknęła zniżka na bilety kolejowe?
Niebawem się to zmieni. Krwiodawcy stracą niestety możliwość tańszego podróżowanie koleją. Dlaczego?
Otóż – przypomnijmy – 1 lipca 2023 r. został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Ministerstwo Zdrowia przestało wydawać zaświadczenia uprawniające do tańszych podróży kolejami. Ważne pozostaną tylko dokumenty – jak podał serwis next.gazeta.pl – które zostały wydane do 30 czerwca 2023 r.
Takie zaświadczenie jest ważne tylko 6 miesięcy. Oznacza to, że i ono niebawem straci ważność. W praktyce honorowi dawcy krwi będą mogli skorzystać ze zniżki na przejazdy pociągami PKP tylko do 31 grudnia 2023 r. W przyszłym roku będą płacili tyle, co pozostali pasażerowie.
Jakie uprawnienia przysługują krwiodawcom?
Jak czytamy na stronie gov.pl, osobie, która bezpłatnie oddała krew i została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przysługuje:
- tytuł Honorowego Dawcy Krwi,
- zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym i na czas okresowego badania lekarskiego,
- zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa,
- posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4500 kalorii,
- dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje – oprócz wymienionych uprawnień – ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi,
- możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym.
Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi, i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi, oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi, przysługuje tytuł i odznaka Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Z tego zaś wynikają kolejne przywileje:
- uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
- bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających
Napisz komentarz
Komentarze