To badanie zlecił rzecznik praw dziecka, a przeprowadziła je firma Danae. Objęto nim ponad 4600 polskich uczniów i 3000 ukraińskich. Co z nich wynika?
Młodzi i smutni
60 proc. polskich uczniów twierdzi, że w szkole układa im się dobrze. Szczególnie niski poziom zadowolenia z życia widać wśród uczniów szkół średnich. Większość respondentów (66 proc.) uważa, że ma dobre relacje z nauczycielami.
Co trzeci uczeń czuje się czasami tak źle, że ma wszystkiego dość. Co piąty uczeń nie jest zadowolony z tego, jak wygląda.
19 proc. badanych uczniów stwierdziło, że rodzice poświęcają im za mało czasu, choć aż 72 proc. oceniło, że opiekunowie traktują ich dobrze i sprawiedliwie.
Ukraińcy w polskich szkołach
Uczniowie z Ukrainy mają dość dobrą kondycję psychiczną, ale też zmagają się z pewnymi problemami. 3 proc. z nich nigdy nie czuje radości, a 13 proc. odczuwa ją rzadko. Co piąty ukraiński uczeń miewa zły nastrój.
17 proc. uczniów z Ukrainy twierdzi, że nie ma polskich kolegów i koleżanek. Większość polskich uczniów deklaruje jednak, że w razie potrzeby pomogłaby rówieśnikom z Ukrainy.
W czasie wolnym blisko połowa młodych Ukraińców wybiera towarzystwo rówieśników z Ukrainy. 4 proc. uważa, że polscy uczniowie ich nie akceptują.
Opozycja proponuje rzecznika praw dziecka
Jak zapewniła sejmowa większość, dobro dzieci szczególnie leży im na sercu, a gwarantem tego dobra jest kompetentny rzecznik praw dziecka. Dlatego na to stanowisko proponują Monikę Hornę-Cieślak, adwokatkę, aktywistkę i działaczkę społeczną, współautorkę nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Horna-Cieślak miałaby zastąpić Mikołaja Pawlaka, którego kadencja upływa w grudniu 2023.
Napisz komentarz
Komentarze