Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 13:31
Reklama

PRL. To nazwa nowej partii. Powstała z sentymentu do... PRL-u

Polski Ruch Lewicowy. W skrócie PRL. Taka partia została właśnie powołana do życia i ma być polityczną ofertą dla osób tęskniących za dawnymi czasami. A to, jak pokazały czasy rządy PiS, niemała grupa.
PRL. To nazwa nowej partii. Powstała z sentymentu do... PRL-u
Zdjęcie z czasów PRL

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Kiedyś to było lepiej – da się jeszcze słyszeć od Polaków, którzy wspominają Polską Rzeczpospolitą Ludową. Ludzie tęsknią. Może za tym, że faktycznie żyło im się lepiej. Może za tym, że byli wtedy młodzi i w gruncie rzeczy tęsknią do młodości. 

Bo trudno sobie nawet wyobrazić, żeby brakowało im pustych półek w sklepach, ZOMO i ORMO, pałowania protestujących w Radomiu czy na Wybrzeżu.

 

Nowa partia

 

Tymczasem w Polsce została powołana do życia nowa partia: Polski Ruch Lewicowy. Skrótem swojej nazwy wyraźnie nawiązuje do minionych czasów – PRL.

 

Dyskutowaliśmy na temat naszej nazwy. Zastanawialiśmy się, czy nie utrudni ona rejestracji w sądzie. Uznaliśmy jednak, że się na nią zdecydujemy ze względu na prosty fakt. Może nie wszystkim PRL kojarzy się dobrze, ale jednak większość osób, która żyła w tamtym okresie, nie ma do niego złego stosunku.

– powiedział „Rzeczpospolitej” Włodzimierz Gorki, współzałożyciel partii

 

Pomysł zrodził się już w 2021 roku, a formacja została formalnie zarejestrowana w połowie listopada tego roku.

I nie jest to jedyna formacja, która nawiązuje do poprzedniego systemu. Było już w psrzeszłości kilka tego typu organizacji. Wystarczy wspomnieć choćby Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka. Patron – przypomnijmy – to I sekretarza KC PZPR w latach 1970-1980.

 

Pojawił się nawet Jaroszewicz

 

W ruchu działał Andrzej Jaroszewicz, rajdowiec i syn byłego premiera z PRL-u Piotra Jaroszewicza. Teraz Jaroszewicz junior udziela się w PRL.

 

Każdy okres w historii wymaga obiektywnego spojrzenia. Niestety do dziś nie ma obiektywnej oceny PRL. Zazwyczaj mówi się o minusach, jednak nie wspomina o plusach. A takie były. Pamiętamy przecież, z jakim stopniem analfabetyzmu czy uprzemysłowienia wyszła Polska z II wojny światowej.

– mówi Włodzimierz Gorki

 

Zaznacza jednak, że formacja nie chce się skupiać wyłącznie na przeszłości. 

 

Chcemy zabiegać o dobre relacje z sąsiadami, walczyć z nierównościami społecznymi.

– dodaje

 

Dla stęsknionych

 

Dla kogo ma być ta partia? Na pewno dla osób o poglądach socjalistycznych czy wręcz komunistycznych.

Politolog prof. Jarosław Flis ocenia, że elektoratem mogą być osoby tęskniące za PRL-em, ale tych – z racji wieku – jest coraz mniej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama