Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 21:10
Reklama

Gdańsk upamiętnia 5 lat od śmierci Pawła Adamowicza

Piąta rocznica tragicznej śmierci Pawła Adamowicza będzie czasem refleksji, upamiętnienia oraz wspólnego oddania hołdu jego dziedzictwu.
Gdańsk upamiętnia 5 lat od śmierci Pawła Adamowicza

Autor: gdansk.pl

 

Informacje pochodzą ze strony www.gdansk.pl.

 

Program wydarzeń

 

W styczniu pięć lat od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Gdańsk zaplanował szereg inicjatyw, aby uczcić pamięć zmarłego prezydenta. W dniach 12-14 stycznia 2024 roku odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniających. W programie znajduje się wspólne złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej tragedię z 2019 roku, uczczenie Dnia Patrona w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym oraz widowisko słowno-muzyczne. Dodatkowo, po raz trzeci ogłoszony zostanie laureat Nagrody im. Pawła Adamowicza. Najważniejsze wydarzenia będą transmitowane przez stronę gdansk.pl.

Program obchodów 5. rocznicy śmierci Pawła Adamowicza został przedstawiony podczas konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności. Wśród planowanych wydarzeń znajduje się także promocja książki Antoniego Pawlaka, pt. "Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel". Wydarzenie artystyczne, z udziałem polskich wykonawców, zaplanowano w Bazylice Mariackiej, a Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza zostanie odprawiona w niedzielę, 14 stycznia, również w Bazylice Mariackiej.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, w czasie konferencji prasowej podkreśliła, że nadal istnieje potrzeba przeciwdziałania mowie nienawiści i hejtowi. Zachęca również do refleksji nad tym, jak każdy z nas może przyczynić się do promowania wartości takich jak równość i tolerancja. Obchody obejmują różnorodne wydarzenia, m.in. debatę na temat nowoczesnej szkoły w nowoczesnym mieście w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza oraz spotkanie "Wieczór dla przyjaciela", które ma na celu refleksję nad tragicznymi wydarzeniami z 2019 roku i naukę płynącą z tych wydarzeń na przyszłość.

Różnorodność wydarzeń upamiętniających obejmuje także ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza, której celem jest docenienie osób walczących o prawdę, równość i wolność. Inicjatywa Nagrody imienia Pawła Adamowicza jest próbą przekucia tragedii w coś, co da nadzieję na promowanie pozytywnych praktyk i wartości.

 

 

Śmierć Pawła Adamowicza była wielkim dramatem i tragedią, nie tylko dla nas, dla rodziny, ale też dla gdańszczan i wielu Polaków. Ale w sercach niektórych ludzi, oprócz żalu i smutku narodziła się myśl, aby stworzyć coś więcej. Nie chcieliśmy, by ta tragedia była zapamiętana jako dramat i smutek, chcieliśmy przekuć ją w coś, co da nadzieję na promowanie dobra i dobrych praktyk, a także postaw, które sprawią, że w przyszłości mowa nienawiści nie będzie zbierać takich żniw i plonów. Dlatego została powołana inicjatywa Nagrody imienia Pawła Adamowicza 

- Magdalena Adamowicz, europosłanka, wdowa po prezydencie.

 

 

Wydarzenia te są okazją do refleksji nad zmianami, które miały miejsce w społeczeństwie od czasu tragicznych wydarzeń sprzed pięciu lat. Konferencje, dyskusje i modlitwy mają na celu nie tylko upamiętnienie zmarłego prezydenta, ale także skłonić do refleksji nad wpływem tych wydarzeń na społeczeństwo i jednostki. Oprócz wydarzeń artystycznych i dyskusji, planowane są także praktyczne działania, takie jak złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej czy modlitwa międzywyznaniowa. Wydarzenia te odbywają się pod patronatem i inicjatywą różnych organizacji, między innymi Europejskiego Centrum Solidarności oraz Fundacji Gdańskiej.

Niezmiernie istotne jest, żebyśmy nie tylko wspominali tragiczną śmierć Pawła Adamowicza, lecz również czerpali z tych wydarzeń naukę na przyszłość, kierując się wartościami takimi jak tolerancja, równość i jedność społeczna.

 

Pełen program obchodów znajdziecie TUTAJ

Wspomnienie o Pawłe Adamowiczu - rozmowę z Wiesławem Bielawskim znajdziecie TUTAJ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ewa 07.01.2024 11:37
To było straszne przeżycie. Jak można zabić człowieka, jakiegokolwiek.

Reklama