Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 19:02
Reklama

Styropian ma być wszędzie. Tysiące domów w Polsce trzeba pilnie ocieplić

Unia dąży do zmniejszenia średniego zużycia energii w budynkach mieszkalnych o 16 proc. do 2030 roku. Za zmiany zapłacimy wszyscy.
Styropian ma być wszędzie. Tysiące domów w Polsce trzeba pilnie ocieplić

Autor: Canva

 

Zasadniczym elementem strategii osiągnięcia tego celu jest termomodernizacja domów. Zgodnie z planem nawet setki tysięcy domów, szczególnie te o najgorszych parametrach energetycznych, będą musiały przejść gruntowną termomodernizację. 

 

Nadchodzą zmiany

 

W marcu zaważą się losy budownictwa w Unii Europejskiej. To wtedy odbędzie się finalne głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie nowelizacji dyrektywy EPBD. 

Zgodnie z nowymi przepisami od 2027 roku wszystkie nowe budynki publiczne, a od 2030 roku wszystkie nowo wznoszone budynki, w tym mieszkalne, będą musiały spełniać rygorystyczne standardy zeroemisyjności. Zaktualizowana dyrektywa EPBD zakłada także duże redukcje emisji w sektorze budownictwa, mające osiągnąć poziom co najmniej 60 proc. w ciągu najbliższych kilku lat, dążąc do pełnej neutralności klimatycznej do 2050 roku.

 

Wyłącznie budynki bezemisyjne 

 

W ramach strategii redukcji emisji UE stawia jasne wymagania: wszystkie nowo wznoszone budynki od 2030 roku muszą być w pełni bezemisyjne. To przełomowy krok na drodze do zrównoważonego budownictwa i odpowiedź na wyzwania klimatyczne. 

Przyjęcie tych regulacji będzie oznaczało koniec ery budownictwa tradycyjnego i otwarcie nowego rozdziału w historii konstrukcji budynków, opartego na innowacyjnych rozwiązaniach i technologiach przyjaznych dla środowiska. 

Niestety w związku z wyśrubowanymi normami mogą wzrosnąć koszty budowy bloków i domów, więc ekologiczne podejście można odbić się na naszych portfelach. Dziś różnica w kosztach budowy z wykorzystaniem ekomateriałów a bez nich wynosi około 5 proc. Niby niewiele, ale zawsze coś, biorąc pod uwagę, że na mieszkanie czy dom trzeba wydać co najmniej kilkaset tysięcy złotych.

 

To nie koniec

 

Unijne regulacje nie skończą się na wyznaczeniu standardów dla nowych budynków. Od 2035 lub 2040 roku planowane jest ograniczenie instalacji nowych pieców na paliwa kopalne w istniejących budynkach mieszkalnych. Ta zmiana, choć wymagająca znaczących inwestycji i przekształceń, ma być kluczowym elementem strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej w całej Unii Europejskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama