Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 18:44
Reklama

"Tczew dla Ukrainy" już dwa lata solidarnie pomaga w czasie kryzysu

W ciągu dwóch lat od powstania inicjatywy "Tczew dla Ukrainy", zaangażowanie w pomoc ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę przyniosło rezultaty.
"Tczew dla Ukrainy" już dwa lata solidarnie pomaga w czasie kryzysu

Autor: Tczew dla Ukrainy

 

Minęły już dwa lata od momentu powstania inicjatywy "Tczew dla Ukrainy", która stanowiła solidarną odpowiedź na tragiczne skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę. Od samego początku celem było nie tylko bezpośrednie wsparcie poprzez organizację transportów humanitarnych na Ukrainę, ale również pomoc uchodźcom przebywającym w Tczewie i okolicach.

 

Wsparcie dla uchodźców. Od Tczewa do Lwowa

 

Ksiądz Mikołaj Kizłyk, który przez pół roku posługiwał w tczewskiej Farze, po powrocie na Ukrainę objął parafię na obrzeżach Lwowa w Rzęsnej Polskiej. Gdy wojna dotarła do Lwowa i liczba uchodźców znacząco wzrosła, ksiądz Mikołaj podjął działania, aby im pomóc. Skontaktował się z parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie, co dało początek inicjatywie "Tczew dla Ukrainy". Pierwszym celem było wsparcie działań ks. Kizyłka na terenie Lwowa.

 

Przeczytaj także: Lwów prosi o pomoc

 

fot: Aleksandra Hotowy

 

Na początku pomoc organizowano poprzez trzy różne organizacje pozarządowe: Fundację dla Tczewa, odpowiedzialną za zbiórkę rzeczową i kwestę publiczną, Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga z Tczewa, zajmujące się zbiórką finansową oraz Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, odpowiedzialny za kwestie organizacyjne i logistyczne.

 

Magazyn pomocy

 

Pierwszym zadaniem grupy było zorganizowanie magazynu do gromadzenia, sortowania i dystrybucji wsparcia. Dzięki wsparciu firmy Eaton, która udostępniła dawny Dom Kultury przy ul. 30 Stycznia 55, oraz zaangażowaniu pracowników tej firmy, udało się uruchomić magazyn, który przez 18 dni był otwarty dla potrzebujących przez prawie 150 godzin

 

Przeczytaj także: Tczew dla Ukrainy. Ogromna akcja pomocowa tczewskich społeczników [ROZMOWA]

 

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i lokalnych firm udało nam się zgromadzić i rozdać ponad 1500 kartonów pomocy dla uchodźców oraz ich rodzin. Paczki zawierały żywność, środki higieniczne i odzież.

 

fot: Tczew dla Ukrainy

 

Transporty humanitarne

 

Dzięki zebranemu wsparciu rzeczowemu i finansowemu możliwe było także świadczenie pomoc bezpośrednio na terenie Ukrainy. Zorganizowano transporty humanitarne we współpracy z innymi organizacjami.  Łącznie odbyło się 36 transportów, które dotarły do wielu miejsc na Ukrainie, zapewniając pomoc cywilom, szpitalom oraz obronie terytorialnej. Regularnie wspierano także kuchnię dla ubogich oraz noclegownie zorganizowane przez lwowską diecezję. Dodatkowo przewieziono ponad 250 paczek do Tczewa, które zostały przekazane rodzinom dotkniętym wojną, oraz ponad 100 kartonów książek do biblioteki ukraińskiej w Gdańsku.

 

Przeczytaj także: "Tczew dla Ukrainy" wyrusza z wielkanocną pomocą dla Donbasu [ROZMOWA]

 

Tczewskie wsparcie na Ukrainie do tej pory obejmuje 2800 dostarczonych paczek o łącznej wadze ponad 50 ton i przejechanych ponad 70000 km. Samochody użyczały lokalne przedsiębiorstwa, takie jak Gościniec&Hotel Nad Wisłą oraz ARC-Studio Geodezja Łukasz Huszczo.

 

fot: Tczew dla Ukrainy

 

Przewóz uchodźców do bezpiecznych miejsc

 

Niezwykle istotnym elementem działalności było także przewożenie uchodźców ze Lwowa oraz z granicy do różnych miast Polski. Do tej pory przetransportowano 70 osób i dwa koty do bezpiecznych miejsc w Polsce. 

 

fot; Tczew dla Ukrainy

 

Przeczytaj także: "Na peronie czekały na ratunek setki kobiet i dzieci". Relacja z Ukrainy

 

Dodatkowo "Tczew dla Ukrainy" wspiera inne organizacje międzynarodowe w kwestiach formalnych związanych z organizacją transportów humanitarnych przez Polskę, udzielając m.in. wsparcia Fundacji Pomocy Dzieciom w Polsce i Ukrainie z Holandii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama