Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 14:51
Reklama

7 kwietnia w Tczewie odbędzie się Żywa Biblioteka Dorosłych Autystów

Żywa Biblioteka to okazja do rozmowy z Żywymi Książkami, ludźmi którzy są reprezentantami mniejszości i grup spotykających się z wykluczeniem społecznym i uprzedzeniami.
7 kwietnia w Tczewie odbędzie się Żywa Biblioteka Dorosłych Autystów

Autor: materiały prasowe

 

W tej bibliotece książkami są prawdziwi ludzie, a w tym wyjątkowym dniu można czytać z nich jak z otwartej księgi

 

Już w niedzielę, 7 kwietnia zapraszamy wszystkich do sali na poddaszu w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie! ŻYWA BIBLIOTEKA to wydarzenie, podczas którego możesz "wypożyczyć" żywą książkę (osobę), tj. przysiąść się do jej stolika, poznać jej historię, zadać jej nurtujące Cię pytania, porozmawiać o dowolnym temacie. 


Nasze żywe książki to dorośli autystycy i inne osoby neuroróżnorodne oraz ich opiekunowie, którzy chętnie podzielą się swoimi historiami i doświadczeniami. Sala jest dostępna dla wózków inwalidzkich. 

- informacje prasowe

 

Żywa Biblioteka rozpocznie się o godzinie 15:00 i potrwa do 19:00. O wydarzeniu opowiedziała na naszej antenie organizatorka, Nadia Malowana

 

 

Nadia Malowana
fot. Aleksandra Kęprowska

 

Wydarzenie znajdziecie także na Facebooku.

 

O ŻYWEJ BIBLIOTECE

 

Żywa Biblioteka działa tak, jak zwykła biblioteka. Czytelnik może wybrać książkę z katalogu, a następnie ją wypożyczyć. Jednak w tej bibliotece książkami są prawdziwi ludzie, a w tym wyjątkowym dniu można czytać z nich jak z otwartej księgi.

Rozmowa trwa 30 minut. Czytelnik może zadać Żywej Książce pytania, których nie miałby możliwości postawić w normalnych warunkach. Może poznać osobiste doświadczenia Książki oraz problemy, na jakie jest narażona. Podczas rozmowy twarzą w twarz można zadać im nawet najdziwniejsze i najbardziej intrygujące pytania.

Zabrania się używania przemocy fizycznej i psychicznej wobec Książek. Żywa Książka może w każdej chwili przerwać rozmowę, jeśli uzna, że czytelnik przekroczył granice prywatności lub był dla niej niemiły. Po przeczytaniu Książki czytelnik może wypożyczyć następną.

Celem projektu jest zmiana postawy wobec inności na taką, która oparta jest na zrozumieniu i szacunku, a także zachęcenie do zapoznawania się̨ z prawami człowieka, i budowanie świadomości istnienia stereotypów i uprzedzeń oraz ich konsekwencji.

 

Żywa Biblioteka powstała trochę przypadkiem. W 1993 roku przyjaciel kilku młodych ludzi z Danii został napadnięty. W reakcji na to wydarzenie, młodzi ludzie założyli w Kopenhadze stowarzyszenie „Stop Volden” – mające na celu zapobieganie takim sytuacjom. Ich lokalne akcje były niezwykle udane i w krótkim czasie zyskali bardzo liczne grono sympatyków. Jednym z działań było stworzenie metody Żywej Biblioteki. Jej pomysłodawcami byli: Tobias Rosenberg Jørgensen, Sune Bang, Asma Mouna, Dany Abergel, Philip Lipski Einstein, Christoffer Erichsen i Ronni Abergel.

Pierwsza Żywa Biblioteka została zorganizowana podczas festiwalu w Roskilde (Dania). Wzięło w niej udział 75 Żywych Książek, m.in: Policjant, Polityk, Feministka, Graficiarz, Kibic. Jej celem było postawienie wyzwania uczestniczącym w niej czytelnikom, aby zmierzyli się twarzą̨ w twarz ze stereotypami i własnymi uprzedzeniami. Dosłownie. Takie spotkanie z Człowiekiem pełniącym rolę Żywej Książki miało inicjować́ dialog między, czasem bardzo różnymi od siebie, ludźmi i budować zrozumienie dla inności, redukując w ten sposób niechęć́ i nienawiść́ wobec tego, co obce.

Żywa Biblioteka w Polsce pojawiła się̨ w 2007 w Warszawie i we Wrocławiu. Później projekt był realizowany także w innych miastach Polski m.in. w Krakowie, Bydgoszczy, Opolu, Białymstoku, Rzeszowie, Rudzie Śląskiej, Toruniu, Poznaniu, Grudziądzu, Gdańsku, Włocławku, Koszalinie, Jeleniej Górze, Radomiu, Zielonej Górze. 

- informacje prasowe

 

Więcej informacji o międzynarodowym ruchu na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa oraz sieci organizacji pracujących metodą Żywej Biblioteki przeczytasz na stronie: www.zywabibliotekapolska.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama