Rozmawialiśmy też o samej Kompanii Kaperskiej - kim są, skąd biorą swoje stroje? Nie zabrakło wątku przygotowywania obozowiska i rozszyfrowania znaczenia słowa Kapek. Zachęcamy do odsłuchania rozmowy.
Obchody upamiętniające 391 rocznicę bitwy pod Oliwą rozpoczynają się 24 listopada (sobota). W samo południe na Wzgórzu Pachołek zostaną zapalone znicze i oddana zostanie salwa honorowa pod pomnikiem Bitwy pod Oliwą. Po południu grupy rekonstrukcyjne przemaszerują ulicami zabytkowego Głównego Miasta do Bazyliki Mariackiej, gdzie spoczywa admirał polskiej floty, Arend Dickmann. Tam złożony zostanie wieniec na grobie admirała.
Bitwa odbyła się 391 lat temu – 28 listopada 1627 roku – a do wspólnego świętowania zaprasza Kompania Kaperska (stowarzyszenie z Gdańska, promujące historię XVII-wiecznego miasta i regionu).
Dla zainteresowanych historią przygotowujemy także wykład o bitwie pod Oliwą, który odbędzie się o godzinie czternastej w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury Morskiej przy ulicy Tokarskiej 21/25 – informuje Marcin Bałut, prezes stowarzyszenia Kompania Kaperska.
Program wydarzenia:
11:30 – 12:00 Zapalenie zniczy pod pomnikiem Bitwy pod Oliwą na wzgórzu Pachołek (zbiórka pod wzgórzem o 11.30) i salwa honorowa
14:00 – 14:30 Ośrodek Kultury Morskiej: Bitwa pod Oliwą na tle wojny o ujście Wisły (wykład)
15:00 Przemarsz rekonstruktorów ulicą Długą do Bazyliki Mariackiej, do grobu Arenda Dickmanna. Początek na Zielonym Moście – salwa honorowa z muszkietów.
Po drodze prezentacja wojsk z epoki.
Napisz komentarz
Komentarze