Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 15:52
Reklama

Zakupy w niedziele. W Sejmie jest już konkretna propozycja. Co zmienia?

Więcej niedziel handlowych, ale też wyższe wynagrodzenie. W Sejmie jest już projekt ustawy, która ma zmienić zasady pracy sklepów w Polsce.
Zakupy w niedziele. W Sejmie jest już konkretna propozycja. Co zmienia?

Autor: iStock

 

Zakaz handlu w niedziele PiS wprowadził w 2018 roku. Uznał, że sprzedawcy też mają prawo do odpoczynku i zamknął sklepy. 

Teraz mogą być otwarte tylko wybrane, spełniające wyjątki zapisane w ustawie. Skutek tych przepisów jest taki, że w  ciągu roku powszechny handel można prowadzić tylko w 7 niedziel.

 

Dla jednych to nie problem, dla innych tak

 

Są miasta i miejscowości, w których takie zasady nikomu nie utrudniają życia, bo na każdym rogu są np. Żabki czy inne małe sklepy, tzw. osiedlowe, które są czynne w niedziele. Ale nie wszędzie tak jest. 

– Do najbliższej czynnej stacji paliw mam 3 km. Do sklepu działającego w niedzielę jakieś 5 km. Jeżeli idę z dziećmi na spacer, to nie mamy nawet gdzie lodów kupić. Jeżeli czegoś zabraknie na kolację, to czeka mnie wyprawa samochodem do sklepu. Niejeden raz już tak było, a przecież chleba na stacji nie kupię – powiedział nam pan Karol.

 

Projekt jest już w Sejmie

 

Jeszcze w kampanii wyborczej partie z koalicji 15 października zapowiadały zmiany przepisów. Ale nie ma zgody co do tego – jak. Teraz nareszcie jest jakiś konkret. 

Grupa posłów Polski 2050 złożyła w Sejmie projekt ustawy zmieniającej tę o zakazie handlu. Dokument został skierowany do pierwszego czytania. Firmuje go poseł Ryszard Petru, z wykształcenia i zwodu ekonomista.

Autorzy nowych przepisów proponują powrót do rozwiązań z 2018 r. (tamte przepisy były mniej restrykcyjne). Według tego projektu w miesiące byłyby dwie handlowe niedziele – pierwsza i trzecia.

Nowością jednak jest to, że osoby, które zdecydują się wtedy przyjść do pracy, otrzymają podwójne wynagrodzenie, wolny od pracy inny dzień i co najmniej dwie niedziele w miesiącu kalendarzowym wolne.

Zakaz ma też nie obowiązywać w pierwszą niedzielę grudnia i kolejne dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Chyba, że będzie to 24 grudnia. 

Takie same zasady mają obowiązywać przed Wielkanocą.

 

Przypomnijmy, że w tym roku niedziele handlowe wypadają jeszcze:

 

  • 30 czerwca 2024,
  • 25 sierpnia 2024,
  • 15 grudnia 2024,
  • 22 grudnia 2024.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama