Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 23:50
Reklama

TUS i psychologiczne mechanizmy wpływające na nasze życie [ROZMOWA]

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "Psychologicznej Audycji Nienazwanej", w którym gościem będzie Barbara Plutowska.
TUS i psychologiczne mechanizmy wpływające na nasze życie [ROZMOWA]

Autor: Aleksandra Kęprowska

 

W trakcie rozmowy poruszyłyśmy temat Treningu Umiejętności Społecznych oraz zagłębiłyśmy się w fascynujące mechanizmy psychologiczne, takie jak samospełniające się proroctwo, efekt Pigmaliona i efekt Golema. Ponadto, omówiłyśmy też luźno kwestię komunikacji NVC . TUS to metoda terapeutyczna skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży, mająca na celu rozwijanie kompetencji społecznych. Dzięki niej uczestnicy uczą się, jak nawiązywać i utrzymywać relacje, radzić sobie w sytuacjach konfliktowych oraz skutecznie komunikować swoje potrzeby i emocje. Barbara Plutowska podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy nad TUS, prezentując praktyczne przykłady jego zastosowania.

 

Samospełniające się proroctwo

 

Samospełniające się proroctwo to zjawisko, w którym nasze przekonania i oczekiwania wpływają na nasze działania w taki sposób, że przyczyniają się one do spełnienia tych przekonań. Przykładowo, jeśli wierzymy, że nie odniesiemy sukcesu w danym zadaniu, nasz pesymizm może sprawić, że rzeczywiście nie osiągniemy oczekiwanego wyniku. Efekt Pigmaliona, znany również jako efekt Rosenthala, polega na tym, że wysokie oczekiwania wobec jednostki prowadzą do poprawy jej wyników. Badania pokazują, że uczniowie, od których nauczyciele oczekują więcej, często osiągają lepsze rezultaty. Z kolei efekt Golema to przeciwieństwo efektu Pigmaliona - niskie oczekiwania wobec jednostki mogą prowadzić do pogorszenia jej wyników.

 

Komunikacja NVC

 

Język żyrafy i język szakala to pojęcia wywodzące się z Nonviolent Communication (NVC), stworzonego przez Marshalla Rosenberga. Język żyrafy symbolizuje empatyczną, otwartą i pełną szacunku komunikację, skoncentrowaną na wyrażaniu uczuć i potrzeb. Żyrafa, jako zwierzę o największym sercu spośród ssaków lądowych, jest metaforą tej pełnej współczucia komunikacji. Język szakala natomiast reprezentuje sposób komunikowania się, który jest osądzający, krytyczny i często agresywny. W audycji Barbara Plutowska wyjaśniła, jak zastosowanie języka żyrafy może wpłynąć na poprawę relacji międzyludzkich i efektywność komunikacji.

Zapraszamy do słuchania "Psychologicznej Audycji Nienazwanej" i odkrycia, jak te psychologiczne mechanizmy i techniki komunikacyjne mogą zmienić nasze życie na lepsze! 

 

 

Audycja pojawia się na antenie Radia Tczew w każdy czwartek o godzinie 15:00. Prowadzącą jest Aleksandra Hotowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama