Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 21:08
Reklama

Po rozwód już nie do sądu. Rozwodzące się pary uzyskają go szybciej

Zamiast czekać miesiącami na rozprawę przed sądem, rozwód uzyskamy bez kolejki gdzie indziej. Pod jednym warunkiem: pary nie mogą być skłócone.
Po rozwód już nie do sądu. Rozwodzące się pary uzyskają go szybciej

Autor: Canva

 

Ministerstwo Sprawiedliwości chce – jak podała „Rzeczpospolita” – żeby o rozwodzie decydowały nie tylko obciążone sądy. Ma dwie propozycje: albo rozwód u notariusza, albo w urzędzie stanu cywilnego

Na tym rozwiązaniu – jeśli wejdzie w życie  skorzystają również sądy, bo z kolejki po rozwód wypadnie jedna trzecia par. 

 

Coraz więcej rozwodów

 

W 2023 r. – według GUS – o rozwód wystąpiło prawie 57 tys. małżeństw To ok. 3 tys. mniej niż rok wcześniej. W tym samym czasie orzeczono 600 separacji.

W pierwszych miesiącach 2024 r. – jak wynika z danych 47 sądów okręgowych w Polsce wpłynęło do nich 21,1 tys. pozwów rozwodowych. To o 5,7 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2023 r.

Rozwód bez orzekania o winie – a takie pary stanowią jedną trzecią wszystkich rozwodzących się małżeństw – można uzyskać na rozprawie trwającej od kilu do kilkunastu minut. 

 

Krótsza droga przez mękę

 

Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje 2 propozycje: rozwód przed notariuszem (po rozszerzenie jego uprawnień) lub urzędnikiem urzędu stanu cywilnego. 

Każde z tych rozwiązań odciążyłoby sądy i skróciło drogę przez mękę zdecydowanych na rozwód małżonków. Zwłaszcza w sytuacji, gdy w małżeństwie są małoletnie – argumentuje resort.

 

Prawnicy chwalą i przestrzegają

 

– Możliwość uzyskania rozwodu poza sądem, czy to u notariusza, czy w urzędzie stanu cywilnego, sprawi, że małżonkowie nie będą czekać po 8-12 miesięcy na rozprawę, która w przypadku zgodnych wniosków stron trwa kilkanaście, a czasem wręcz kilka minut – komentuje dla Rz mecenas Joanna Dominowska.

Jednak zdaniem niektórych ekspertów rozwód u notariusza czy w urzędzie stanu cywilnego – dodaje dziennik – nie powinien następować za szybko. Zdarza się bowiem, że pary, którzy podjęły zgodną decyzję o rozwodzie, porozumiewają się i wycofują pozwy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama