Według uchwały antysmogowej obowiązującej w województwie pomorskim palenie w tzw. kopciuchach, czyli piecach bezklasowych od 1 września będzie zabronione. Warto więc przemyśleć skorzystanie z dofinansowań, które są oferowane w ramach programu "Czyste Powietrze".
Starych pieców jest jeszcze sporo
Urzędnicy chcą pomóc mieszkańcom w wymianie pieców na nowe i zachęcają do korzystania ze środków publicznych. Magdalena Tkaczyk informuje, że specjalny punkt informacyjno-konsultacyjny dla wszystkich chętnych znajduje się w Domu Przedsiębiorcy przy ul. Obrońców Westerplatte 3 w Tczewie. Póki co przewinęło się przez niego 370 wnioskodawców, którzy ukończyli 180 projektów o łącznej wartości 2 800 000 złotych. Liczby pokazują, że program "Czyste powietrze" cieszy się sporą popularnością, ale mogłoby być jeszcze lepiej, bowiem starych pieców jest w naszym mieście jeszcze sporo. Zwłaszcza na osiedlach domków jednorodzinnych, co ma wpływ na jakość powietrza w ich okolicy.
"Ciepłe mieszkanie" to trudniejsze wyzwanie
Niedawno zakończyła się pierwsza edycja programu "Czyste mieszkanie". Nie cieszy się on jednak aż taki zainteresowaniem, choć też może się okazać pomocny przy przeprowadzaniu ekologicznych inwestycji w domu. Znaczącą różnicą jest kwota dofinansowania, która w tym programie jest niższa.
Jest on troszkę szczuplejszy. W takim sensie, że dofinansuje jedynie wymianę pieca, takiego bezklasowego. Przy okazji można okna i drzwi. Nie ma opcji docieplenia, czy innych form dofinansowania. Więc piec, przy okazji okna i drzwi. Zależy nam aby mieszkańcy tych lokali w budynkach wielorodzinnych z tego korzystali, bo tych kopciuchów jest około tysiąca.
Magdalena Tkaczyk
Więcej wiedzy o obydwu programach można nabyć po przesłuchaniu całej rozmowy z Magdaleną Tkaczyk, która opowiadała m.in. o kontrolach pieców, czasie oczekiwania na rekompensatę oraz kwestiach organizacyjnych związanych z ubieganiem się o przyznanie środków.
Napisz komentarz
Komentarze