Renta wdowia to – najogólniej – świadczenie, które ma gwarantować wdowom lub wdowcom po śmierci współmałżonka życie w nie gorszych warunkach materialnych niż dotychczas.
Jak jest?
Obecnie wdowie lub wdowcowi może zostać przyznana renta rodzinna. To 85 proc. świadczenia po zmarłym, jeżeli do renty uprawniona jest jedna osoba.
Renta za zmarłego przysługuje wdowie w przypadku, gdy w momencie śmierci małżonka spełnia ona przynajmniej jeden z dwóch warunków.
- ma co najmniej 50 lat lub jest niezdolna do pracy,
- wychowuje dziecko uprawnione do renty rodzinnej; nie może mieć ono jednak więcej niż 16 lat, a jeżeli się uczy – 18 lat – lub musi być całkowicie niezdolne do pracy.
Rząd już pod koniec 2023 roku zapowiadał, że zastąpi je nowym świadczeniem. Zmieni i ulepszy ono system pomocy osobom, które zostały wdowami lub wdowcami.
Dzięki temu – jak tłumaczyli autorzy projektu – nagła utrata dochodów współmałżonka / współmałżonki będzie mniej dotkliwa.
Jak będzie?
Projekt zakłada, że – i to pierwszy wariant – w przypadku śmierci współmałżonka pozostała przy życiu osoba mogłaby zachować swoje świadczenie, ale powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku.
W drugim wariancie wdowa lub wdowiec mogliby pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia.
Renta wdowia byłaby wprowadzana stopniowo. A dojście do jej maksymalnego wymiaru realizowane w tzw. modelu kroczącym.
Proces byłby rozłożony na 3 etapy:
- pierwszy – wypłata 15 proc. przez pierwsze 6 miesięcy,
- drugi – wypłata 20 proc. przez następne 6 miesięcy,
- trzeci – wypłata 100 proc. po 12 miesiącach.
- Renta wdowia nie oznacza utraty wypłacanej dotychczas renty rodzinnej.
Kiedy pierwsze wypłaty?
Z informacji Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika – jak podaje Infor.pl – że wypłaty tego świadczenie ruszą jeszcze w 2024 roku, być może na przełomie 2024/25 r.
To zależy od postępu prac na projektem przez parlamentarzystów. Bo obecnie projekt jest w trakcie procedowania w Sejmie.
Co z pieniędzmi?
Jak zapewnia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, pieniądze na uruchomienie renty wdowiej zostały już zabezpieczone w budżecie państwa.
800+, zasiłek pogrzebowy i renta wdowia, świadczenie dla matek i ojców wracających do pracy Aktywny Rodzic, podwyżki dla sfery budżetowej, wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami – na to wszystko znajdą się pieniądze w budżecie przygotowanym przez rząd Koalicji 15 października
– napisała na platformie X wiceministra Dziemianowicz-Bąk.
A na razie…
Już wiadomo, na jaką podwyżkę emerytur w 2025 roku mogą liczyć seniorzy. Rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego, żeby emerytury i renty wzrosły o co najmniej 6,78 proc.
Jeśli ta wartość zostanie utrzymana, to przyszłoroczne świadczenia wzrosną o 120,75 zł.
Napisz komentarz
Komentarze