Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:28
Reklama

Leśnicy będą protestowali. Bo chcą wycinać więcej drzew

W połowie lipca w całej Polsce odbędzie się protest leśników. Chcą odwołania ministry klimatu i zgody na wycinkę drzew.

Autor: Canva

 

- Rada Krajowa Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej podjęła uchwałę w sprawie organizacji protestu wobec dotychczasowych działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska zmierzających do zniszczenia dorobku pokoleń polskich leśników, występując w obronie Lasów Państwowych w 100-lecie ich istnienia, w obronie przedsiębiorców leśnych i drzewnych, całego sektora leśno-drzewnego i polskiej przyrody, wyznacza się dzień 12 lipca (Dzień Leśnika) godz. 10:00 na przeprowadzenie akcji protestacyjnej pod siedzibami urzędów wojewódzkich w całym kraju 

- zapowiada związek leśników.

 

I dodaje, że oficjalnie przekaże politykom listę swoich postulatów.

 

Zmiana władzy, zmiana w lasach

 

Po wyborach parlamentarnych zmienił się rząd i szefostwo Lasów Państwowych (LP) oraz polityka tej instytucji. Przez lata rządów PiS trwały w Polsce duże wycinki drzew, a LP zarabiały na sprzedaży drewna. 

Nowa minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w styczniu tego roku wydała decyzję o wstrzymaniu lub ograniczeniu wycinki lasów w 10 lokalizacjach – głównie najcenniejszych przyrodniczo puszczach.

Ten cel nam nadal dalej przyświeca. Ten cel będziemy chcieli zrealizować, ale wszystko to już będzie się działo w rozwiązaniach systemowych, konsultowanych. Będziemy stosować tu w ministerstwie zasadę „nic o nas bez nas”

 – zapewniała ministra.

W kwietniu ten plan został rozbudowany. 

Dziękuję tym, którzy razem z nami pracowali nad nową filozofią zarządzania lasami ważnymi przyrodniczo i społecznie w Polsce. To było bardzo dobre spotkanie, które pozwoliło wypracować wiele rekomendacji, które będą kontynuowane

 – mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Protest leśników

 

To nie nie podoba się związkowcom z Lasów Państwowych. Dlatego zamierzają protestować na ulicach. Tłumaczą, że zależy im na dobrej przyszłości lasów w Polsce.

Oto postulaty protestujących leśników:

  • Natychmiastowe wycofanie moratorium na użytkowanie lasów wprowadzonego w dniu 8 stycznia 2024 r. poleceniem ministra klimatu i środowiska.
  • Szacunku dla branży i zahamowania destrukcji polskiego sektora leśno-drzewnego oraz powstrzymania, mogącego wkrótce się pojawić w wyniku tej destrukcji, blisko 100-tysięcznego bezrobocia.
  • Realnego dialogu z rządem RP wobec zapowiadanych reform Lasów Państwowych, w kontekście dalszej sprawnej, dochodowej i sprawdzonej od 100 lat formy zarządzania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
  • Sprzeciw wobec zmianom ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody.
  • Dymisja Pauliny Hennig-Kloski i wiceministra Mikołaja Dorożały.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama