Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 03:23
Reklama

Zwiedzanie z muzykoterapią

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku wystartowała wystawa połączona z zajęciami muzykoterapii.
Zwiedzanie z muzykoterapią

Autor: NMM Gdańsk

Kreatywna wystawa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku pozwoli zwiedzającym na pobudzenie wszystkich zmysłów. 

 

Zwiedzanie za pomocą wzroku, słuchu, węchu i dotyku

 

Pierwszy raz w historii placówki wystawie towarzyszyć będą zajęcia z muzykoterapii. Zajęcia towarzyszą wystawie „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”.  W ramach wystawy zdecydowano połączyć rozmowy o sztuce i emocjach z warsztatami plastycznymi oraz elementami ruchu.

 

 

Dla dzieci i dla dorosłych będą dwie formy: ruchowo-taneczna i forma bardziej kontemplacyjno- symboliczno-refleksyjna. Te dwie formy proponujemy, ale w obu istotnym elementem będzie podążanie szlakiem kultury, "Złotego Wieku Niderlandów", no i tutaj tą muzoterapię, którą ja układałam w taki sposób, aby pewne treści związane z dziejami Niderlandów można było odnieść bezpośrednio do człowieka, do potrzeb i emocji wpisanych w psychikę każdego człowieka, które są jakby ponadczasowe. I nawet te zajęcia skonsultowałam właśnie z psychologiem.

- Zuzanna Mikołajek-Kiełb

 

Zajęcia mają na celu pogłębienie ciekawości, a zarazem „uważności” dziecka, stąd w trakcie wyprawy do krainy dawnego malarstwa wykorzystywane są różne zmysły. Młodzi uczestnicy zajęć, po symbolicznym przekroczeniu barokowej ramy otwierającej wrota sztuki, będą mieli możliwość przyjrzenia się wybranym obrazom z różnej perspektywy – zarówno w sensie dosłownym, jak i przenośnym.

 

 Dotkną i sprawdzą jak pachną drewniane kawałki wraka łodzi, odkryją różnorodne emocje ukryte w morskich obrazach i wyrażą je za pomocą elementów ruchowych oraz poprzez samodzielne ukończenie niderlandzkiego widoku plaży 

–  Zuzanna Mikołajek-Kiełb

 

 

Wystawa „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…” została podzielona na cztery części tematyczne i prezentuje różnorodne oblicza morza: Bitwy morskie, Bezpieczny i zasobny port, Wyprawy w nieznane i Groza na morzu, co sprzyja poszukiwaniu różnorodnych emocji oraz nastrojów zawartych w obrazach. Towarzyszące warsztatom dźwięki morza, od spokojnego szumu aż po silny huk fal, nie tylko zapewniają odpowiednią atmosferę do zagłębienia się w tajniki dawnej sztuki i ponadczasowe emocje, ale też stanowią istotny element ruchowej części zajęć.

 

źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

 

Materiały pomocnicze i akcesoria potrzebne w trakcie warsztatów zapewnia muzeum. Najbliższe zajęcia, zarówno dla dzieci jak i dorosłych przewidziano 6 i 10 lipca. Na zajęcia obowiązuje rezerwacja: [email protected]
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama