Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 01:24
Reklama

Polska już niebawem zalegalizuje związki partnerskie

Być może wkrótce związki partnerskie będą w Polsce traktowane podobnie jak małżeństwa. To ułatwi życie osobom, które od lat żyją razem, ale nie chcą wziąć ślubu.
Polska już niebawem zalegalizuje związki partnerskie

Autor: Canva

 

Jak wynika z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku, w Polsce spada liczba małżeństw, w zamian rośnie liczba związków nieformalnych. W 2011 roku takich związków było 316,5 tys., w 2021 już ponad pół miliona. 

Rośnie także liczba małżeństw bez dzieci.

 

Związek partnerski jak małżeństwo

 

Rejestrowany związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie pełnoletnie osoby stanu wolnego, niezależnie od płci. Zawarcie związku będzie musiał poświadczyć kierownik urzędu stanu cywilnego. 

Z chwilą wstąpienia w formalny związek partnerski partnerzy będą podlegali reżimowi rozdzielności majątkowej (można to zmienić przez umowę notarialną).

 

Będą mogli po sobie dziedziczyć

 

Projekt przewiduje nadanie zarejestrowanym związkom partnerskim praw i obowiązków tożsamych małżeństwom. Przepisy uregulują: 

  • prawo do wsparcia materialnego, 
  • kwestie podatkowe,
  • formalności związane z dziedziczeniem,
  • sprawy dotyczące opieki zdrowotnej,
  • kwestie zasiłków,
  • temat pochówku.

 

Dziś ludzie żyjący ze sobą nawet kilkadziesiąt lat bez ślubu mają poważne problemy po śmierci partnerów, ponieważ nie mają np. prawa do dziedziczenia w drodze ustawy. Mogą dziedziczyć tylko na mocy testamentu. Prawo traktuje takich ludzi jak obcych – i nie ma znaczenia, że spędzili ze sobą całe życie.

Problem pojawia się również w szpitalach: konkubentowi czasami trudno dowiedzieć się czegoś o stanie zdrowia partnera (partnerki), ponieważ formalnie jest on dla tej osoby kimś obcym. 

 

Kiedy przepisy wejdą w życie?

 

Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów zaplanowano na czwarty kwartał 2024 roku. Następnie ustawa trafi do parlamentu, a po jej uchwaleniu będzie musiała zostać podpisana przez prezydenta. 

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, prawo powinno wejść w życie w 2025 roku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama