Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
wtorek, 24 grudnia 2024 17:11
Reklama

Trudniej będzie zdobyć lek odurzający. Telporady pod kontrolą

Zmiany w receptomatach. Dzięki nim niebezpieczne substancje (m.in. fentanol), wystawiane przez lekarzy podczas teleporad, mają być bardziej kontrolowane.

Po zmianie przepisów – podaje „Gazeta Wyborcza” – nie będzie to już możliwe. Formularze, które teraz pacjenci wypełniają w trakcie teleporad, już nie wystarczą

 

Były już takie próby

 

Ministerstwo Zdrowia już nie pierwszy raz próbuje poddać skuteczniejszej kontroli internetową sprzedaż recept na silne leki. I często niestety – przypomina dziennik – nadużywane. Przed rokiem nałożyło na lekarzy „obowiązek sprawdzenia, czy pacjent nie miał ich przepisywanych w nadmiarze już wcześniej”. Chodzi o środki odurzające i substancje psychotropowe.

Ta próba zakończyła się fiaskiem, bo okazało się, że – po pierwsze – nie radzą sobie z tym systemy informatyczne, których używa wiele placówek zdrowia. Po drugie zaś – wielu pacjentów nie ma internetowego konta pacjenta (IKP). A to oznacza, że lekarze nie mogą zobaczyć, jakie leki i w jakiej ilości były wcześniej ordynowane. Ostatecznie to rozporządzenie zostało zawieszone.

 

Tylko lekarze rodzinni

 

Jest więc kolejny pomysł. Nie mniej radykalny, bo lekarz nie wystawi recepty na niebezpieczne substancje, jeśli – jak czytamy – wcześniej osobiście nie zbada pacjenta. Wyjątkiem od tej reguły mają być lekarze rodzinni. Wyłącznie oni będą mogli wystawić receptę w czasie teleporady, ale „tylko w wypadku kontynuacji leczenia i maksymalnie na trzy miesiące”. Resort zdrowia przekonuje także, że „lekarz rodzinny na ogół zna swoich pacjentów”, a NFZ ma nad poradniami większą kontrolę. Na liście są na razie cztery substancje: morfina, marihuana, fentanyl i oksykodon.

 

Co na to lekarze?

 

Uważamy, że rozwiązania, które proponuje ministerstwo, mogą być rozwiązaniami doraźnymi.

 – komentuje w GW  Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej

 

W ocenie lekarzy „pozwolenie na wypisywanie recept na wskazane substancje w trakcie teleporady tylko lekarzom POZ to zbyt restrykcyjne rozwiązanie”. 

 

Bo – jak zakłada Ministerstwo Zdrowia – można by zrealizować ją na dwa sposoby: przez połączenie audio-wideo jak stosowane jest to w sądach, i/albo po zalogowaniu się pacjenta na IKP lub w aplikacji mObywatel.

– czytamy

 

Prace na nowymi przepisami trwają.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama