Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
wtorek, 24 grudnia 2024 17:56
Reklama

Nauczyciel już nie będzie mógł udawać, że nie widzi śladów bicia dziecka

Do 15 sierpnia szkoły, przedszkola i inne instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą muszą wdrożyć nowe standardy ochrony małoletnich.

Nowe przepisy, wynikające z tzw. ustawy Kamilka, zostały wprowadzone w odpowiedzi na tragiczne wydarzenia z Częstochowy, gdzie 8-letni Kamilek zginął z rąk ojczyma. Nauczyciele, psychologowie i pedagodzy nie będą już mogli udawać, że nie widzą śladów pobicia.

 

Szkoły, przedszkola, a nawet hotele

 

Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich dotyczy: 

  • przedszkoli, 

  • szkół, 

  • schronisk młodzieżowych 

  • i innych placówek oświatowych, opiekuńczych, wychowawczych, resocjalizacyjnych, religijnych, artystycznych, medycznych, rekreacyjnych i sportowych.

 

Dotyczy to również organizatorów działalności z udziałem małoletnich oraz podmiotów świadczących usługi hotelarskie i turystyczne, które muszą zapewnić odpowiednią ochronę dzieciom, m.in. poprzez identyfikację relacji dziecka z opiekunem. Ustawa wymusza przygotowanie procedur dotyczących postępowania w przypadku podejrzenia znęcania się nad dzieckiem – zarówno fizycznego, jak i psychicznego, a także wykorzystywania seksualnego. Na liuście standardów jest wiele kwestii: od wymogów dotyczących bezpiecznych relacji między uczniami, po zasady korzystania z urządzeń elektronicznych i ochrony przed szkodliwymi treściami w internecie. 

 

Nie wtykaj nosa w nie swoje sprawy

 

Do tej pory osoby interweniujące w sprawie przemocy często słyszały: „nie wtykaj nosa w nie swoje sprawy”. Teraz z uwagi na jasne wytyczne mogą działać bez obaw o zarzuty wtrącania się w sprawy rodzinne. Jednak nowe prawo nie jest bez wad. Może się zdarzyć, że przepisy będą nadużywane lub źle interpretowane, zwłaszcza w sytuacjach, gdy trudno ocenić, czy ktoś faktycznie znęca się nad dzieckiem. Rodzice będą mogli zapoznać się z dokumentem wywieszonym w widocznym miejscu w szkole w wersji pełnej oraz skróconej oraz udostępnionym na stronie internetowej placówki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama