Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 13:48
Reklama

To będzie rewolucja. Bank zmienia zasady przy bankomatach

Wypłata pieniędzy bez karty – takie rozwiązanie wprowadza jeden z polskich banków. To może zmienić przyzwyczajenie klientów. Plastik przejdzie do przeszłości.
To będzie rewolucja. Bank zmienia zasady przy bankomatach

Autor: Canva

 

Każdy posiadacz karty płatniczej wie dobrze, że jest ona potrzebna także przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatów. Jest możliwość otrzymania pieniędzy bez tego kawałka plastiku – można skorzystać z aplikacji Blik lub bankowej.

Teraz wchodzą kolejne zmiany.

 

Zmiana przy maszynie

 

Coraz więcej Polaków rezygnuje z tradycyjnych kart płatniczych na rzecz wygodniejszych i bezpieczniejszych rozwiązań – podkreśla superbiz.se.pl. Najnowszym trendem są bankomaty umożliwiające wypłaty za pomocą smartfona. 

„Z danych NBP wynika, że Polacy coraz chętniej rezygnują z gotówki na rzecz płatności elektronicznych. W pierwszym kwartale 2024 roku aż 97,2 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych to płatności zbliżeniowe” – czytamy.

W ten kierunek wpisuje się m.in. propozycja Bank Pekao. Umożliwił on właśnie płatności zbliżeniowe w swoich bankomatach.

Na razie to 11 urządzeń, ale będzie ich więcej. Dzięki temu nowa funkcjonalność będzie się rozrastać.

 

Zamiast karty

 

Co to za nowość? Chodzi o to, że nie trzeba mieć w smartfonie bankowej aplikacji ani wspomnianego Blika. W tym przypadku operacja jest zbliżeniowa i używa się do niej smartfona.

A jest to możliwe dzięki posiadaniu popularnych cyfrowych portfeli: Google lub Apple Pay.

 

Długa historia

 

To jeden z działających w Polsce banków, który stawia na nowe rozwiązania. Przypomnijmy tylko, że historia kart płatniczych jest w naszym kraju dłuższa, niż się może wydawać.

„Pierwsze karty płatnicze pojawiły się w Polsce pod koniec lat 60 XX wieku. Były to jednak karty wydawane przez zagraniczne banki, a korzystanie z nich w Polsce było bardzo ograniczone, ponieważ niewiele było miejsc, gdzie można było nimi regulować należności. Właściwy rozwój rynku kart płatniczych w naszym kraju nastąpił w latach 90. ubiegłego wieku” – przypomina Narodowy Bank Polski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama