ATAK NA PREZYDENTA GDAŃSKA PODCZAS FINAŁU WOŚP
Poniedziałkowe Opinie w Radiu Tczew poświęcone były przede wszystkim dyskusji o ataku nożownika na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza do którego doszło w niedzielę wieczorem, 13 stycznia.
Kilka godzin później dotarła do nas informacja o tragicznej śmierci samorządowca.
TRAGEDIA W KOSZALIŃSKIM ESCAPE ROOMIE - KONTROLE W CAŁEJ POLSCE
4 stycznia w escape roomie w Koszalinie doszło do pożaru, w którym zginęło pięć gimnazjalistek, a jeden pracownik został ciężko poparzony. Do tragedii doprowadził prawdopodobnie wybuch butli gazowej. Po tym wypadku w całej Polsce ruszyły kontrole przeciwpożarowe tak zwanych pokojów zagadek. W Tczewie funkcjonują dwa escape roomy. Ten przy ul. Gdańskiej 43 pozytywnie przeszedł szczegółową kontrolę przeciwpożarową. Z kolei w pokoju ucieczek funkcjonującym w filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Tczewie (także przy ul. Gdańskiej) wykryto drobne nieprawidłowości, ale obiekt nie został zamknięty. Uchybienia dotyczyły warunków ewakuacji, składowania materiałów palnych na drodze pożarowej, braku wymaganej dokumentacji oraz braku przeciwpożarowego wyłącznika prądu.
W mediach ogólnopolskich temat jest intensywnie eksploatowany, ale jest skutek uboczny: „straszenie” mediów pokojami ucieczek zniechęca potencjalnych klientów do korzystania z prawidłowo funkcjonujących escape roomów – czy może być to zagrożenie dla tej branży? Czy jeden wypadek może doprowadzić do zamknięcia innych lokali nie przez kontrole, a przez brak klientów?
CO DALEJ ZE SZKOŁAMI W POWIECIE TCZEWSKIM?
31 grudnia 2018 roku w starostwie powiatowym w Tczewie odbyło się spotkanie dla mediów dotyczące planowanych restrukturyzacji niektórych ośrodków edukacyjnych w powiecie. Na spotkaniu pojawili się także nauczyciele i rodzice, do których kilka dni wcześniej dotarły informacje, że część szkół będzie zlikwidowana. Takie emocje wzbudziły projekty uchwał zamiarowych dotyczących przekształceń części placówek, w tym likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie oraz Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. Zgromadzeni mieszkańcy wyrażali swoje zaniepokojenie wobec zmian oraz niezadowolenie z braku konsultacji.
Decyzją władz powiatu Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pelplinie nie zostanie połączony z Zespołem Placówek Specjalnych w Tczewie. Reorganizacja obejmie Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. W budynku przy ulicy Bałdowskiej ma zostać tylko technikum. Według planu klasy branżowe mają być przeniesione do Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich.
Powodem reorganizacji sieci szkół są zmiany w systemie oświaty oraz tzw. podwójny rocznik w szkołach ponadpodstawowych, który rozpocznie naukę już we wrześniu. Jak goście Opinii oceniają burzliwą konferencję sylwestrową w powiecie? Czy reorganizacja planowana przez starostwo ma sens?
Opinie w Radiu Tczew na antenie w poniedziałki o godz. 9:00 (powtórki w soboty o godz. 12:00). Audycję w zastępstwie za Bartosza Listewnika prowadzi w styczniu Aleksandra Kęprowska.
Napisz komentarz
Komentarze