Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:41
Reklama

Pracownia Kultury zawitała do Tczewa [ROZMOWA]

W środę, 28 sierpnia w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie odbyło się spotkanie Pracowni Kultury.

Autor: Aleksandra Kęprowska

 

Od czerwca 2023 roku Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku rozbudowało się o nowy dział i program wspierania kadr kultury w regionie pomorskim. Zadaniem PRACOWNI KULTURY jest wzmacnianie i doskonalenie pracowników i pracowniczek domów kultury oraz bibliotek przy domach kultury. Działania te mają prowadzić m.in. do budowania silnej, otwartej i aktywnej grupy działaczy tego sektora, którzy tworzyć będą atrakcyjną i odpowiadającą potrzebom odbiorców ofertę kulturalną.

- Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

 

Spotkanie w Tczewie 

 

Alicja Jelińska z Nadbałtyckiego Centrum Kultury opowiedziała nam czym jest Pracownia Kultury i skąd pomysł na spotkanie w Tczewie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy:

 

 

Podczas warsztatu obecni byli przedstawiciele m.in. takich instytucji kultury z Tczewa jak: Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk i Miejska Biblioteka Publiczna i Spółdzielczy Dom Kultury oraz z regionu: Centrum Kultury i Biblioteka w Gniewie, IKM, czy Biblioteka w Morzeszczynie.

 

Od kilku lat podróżujemy po regionie. Współpracujemy z różnymi podmiotami przy okazji kolejnych projektów. Jest to także okazja do wymiany doświadczeń
i nieformalnych rozmów. Głos z regionu jest dla nas ważny. Chcielibyśmy więc dać obecnym i przyszłym kolegom i koleżankom możliwość integracji środowiska, podnoszenia kompetencji i wzmacniania umiejętności. Pracownia kultury ma być i będzie przestrzenią do spotkań i wspólnych działań na rzecz konsolidacji i integracji tego środowiska. 

- Lawrence Ugwu, dyrektor NCK

 

Jak zauważają pomysłodawcy Pracowni Kultury, Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 wskazuje m.in., że „pomimo znacznej pozytywnej zmiany w ostatnich latach, instytucje kultury nadal w zbyt małym stopniu włączają się w działania na rzecz społeczności lokalnych, w szczególności w ramach partnerstw, np. z instytucjami edukacyjnymi czy pomocy społecznej. W związku z tym, niezbędne są działania służące podnoszeniu kompetencji kadr kultury w zakresie animacji społecznej na poziomie lokalnym.”

 

Z kolei w Regionalnym Programie Strategicznym w zakresie edukacji i kapitału społecznego zapisano, że „potencjałem do kreowania kapitału społecznego są kadry kultury (a zwłaszcza instytucji kultury). Poprzez oferowanie wysokiej jakości usług kadry te mają możliwość budowania między innymi kompetencji obywatelskich (kształtowanie aktywnych postaw w zakresie działalności publicznej), społecznych (kształtowanie postaw sprzyjających kooperacji i współpracy), komunikacyjnych (wymiana wiedzy i doświadczeń), czy też kreatywnych (kreatywne myślenie i ekspresja twórcza).” 

- Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

 

Dzięki współpracy Samorządu Województwa Pomorskiego, Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Ośrodka Badań i Analiz Społecznych w 2021 r. przeprowadzono badanie głównie wśród instytucji kultury i organizacji pozarządowych z całego Pomorza, zwieńczone raportem „Kompetencje kadr kultury w województwie pomorskim. Stan faktyczny i diagnoza potrzeb” autorstwa Krzysztofa Stachury z OBiAS. Materiał zgromadzony w ramach badania był punktem wyjścia do opracowania rozwiązań podnoszących kompetencje osób oraz organizacji działających w pomorskim sektorze kultury.

Więcej informacji o Pracowni Kultury oraz najbliższych warsztatach, znajdziecie na stronie www.nck.org.pl.


 

Pracownia Kultury składa się z trzyosobowego zespołu. NCK specjalnie do prowadzenia tego działu i programy zrekrutowało dwie osoby mające doświadczenie w pracy z projektami kulturalnymi w regionie, tworzeniem, badaniem i analizą środowiska (Alicję Jelińską i Marlenę Błyskal) oraz jedną osobę z wieloletnim doświadczeniem w pracy w NCK, znajomością specyfiki pracy w instytucji kultury i rozpoznawalną w regionie (Monikę Bąkowską-Łajming). W kolejnych latach planowane jest powiększenie zespołu o kolejne osoby.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama