Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.
- Andrzej Duda, prezydent RP
W tym roku będziemy wspólnie odkrywać arcydzieło polskiej literatury - „Kordiana” Juliusza Słowackiego. To niepowtarzalna okazja, by w towarzystwie mieszkańców Tczewa zanurzyć się w poetycką twórczość jednego z najwybitniejszych polskich romantyków.
- MBP Tczew
- 7 września (sobota)
- 11:00
- Tczew, plac przy fontannie, ul. Żwirki
Juliusz Słowacki napisał "Kordiana" podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
- www.prezydent.pl
Organizatorem wydarzenia jest Prezydent Miasta Tczewa Łukasz Brządkowski oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Zachęcamy do przyniesienia własnych egzemplarzy „Kordiana” i wspólnego czytania w plenerze. Czeka na Was niezapomniana atmosfera, ciekawe interpretacje oraz okazja do wymiany refleksji nad treścią dzieła.
- MBP Tczew
Napisz komentarz
Komentarze