Koszaliński festiwal powrócił do naszego miasta, oferując wyjątkowe projekcje filmów poruszających tematykę osób z niepełnosprawnościami. To doskonała okazja, by wziąć udział w wydarzeniu promującym integrację i zrozumienie wśród lokalnej społeczności.
W programie festiwalu znalazły się filmy poruszające tematykę, problemy oraz życie osób z niepełnosprawnościami. Wśród prezentowanych filmów będzie można zobaczyć zarówno filmy fabularne, jak i filmy dokumentalne. Mały Festiwal to inicjatywa mająca na celu integrację osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną.
- CKiS Tczew
Program Festiwalu
Program:
Ania z Piekielnika (Ania from Piekielnik), rez. Monika Mieleń, Polska 2023, 30 min. (D)
Intymny film o niezwykłej relacji matki i córki. Ale ta matka jest niezwykła, urodziła się bez ramion. To film o sile życia i jego nieustającym pięknie. O radości życia i wewnętrznej kobiecej sile. A także o zachwycie nad pięknem świata.
Mama wraca (Mom Is Coming Back), reż. Mikołaj Janik, Polska 2023, 21 min. (D)
Czy da się podróżować w miejscu? Czy da się zastąpić himalajskie przestrzenie beskidzkimi pagórkami? Odkąd na świat przyszła Wiktoria - chora na dziecięce porażenie mózgowe, jej mama Weronika mierzy się z tymi pytaniami, próbując odnaleźć dawne pasje w nowym życiu z córką.
Miasto jeży (Hedgehog's Dilemma), reż. Mateusz Rybiński, Polska 2023, 16 min. (F)
Nowy pacjent trafia do ośrodka leczenia uzależnień dla głuchej młodzieży. Na drodze jego terapii staje rodzące się, ciężkie do nazwania, uczucie do długo przebywającej już tam dziewczyny. Całość filmu opowiedziana jest w języku migowym.
Tandem, reż. Katarzyna Lewek, Polska 2024, 6 min. (F)
Antek żyje jak w klatce. Stary, stacjonarny rower, dwie myszki i tapczan to cały jego świat. Świat osoby, która już pewnie nigdy nie będzie chodzić. Jednak pewnego dnia niespodziewana wizyta przypomina mu o starej pasji, a kumpel wyciąga go na zewnątrz, by spróbować jazdy w tandemie.
Twarze Agaty (Faces of Agata), reż. Małgorzata Kozera, Polska 2023, 73 min. (D)
Pomiędzy tym, co ciepłe i pulsujące, uformowane na chwilę w tkanki i kości, a tym, co wolne od materii i wieczne - kryje się tajemnica istnienia. Sztuka Agaty di Masternak to próba jej dotknięcia. Agata miała 16 lat, gdy powiedziano jej, że wkrótce umrze. Przeszła kilkadziesiąt operacji w obrębie twarzy, doświadczyła bólu, lęku, samotności. Ale żyje i kocha życie. Film o mocy tworzenia, o kruchości i sile, o umieraniu i odradzaniu się, oraz o zwycięstwie, które nie jest wygraną.
O Festiwalu
Od 2003 roku Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja łączy tematykę niepełnosprawności ze sztuką filmową, udowadniając, że „życie można zacząć wiele razy”. Festiwal, organizowany w Koszalinie, nie tylko prezentuje inspirujące filmy, ale także angażuje artystów, sportowców, podróżników, dziennikarzy i designerów z niepełnosprawnościami, oferując widzom unikalne spojrzenie na kwestie integracji i społecznej odpowiedzialności. Festiwal jest zarówno wydarzeniem artystycznym, jak i społecznym, podejmującym istotne zagadnienia związane z życiem osób z niepełnosprawnościami. Z każdego edycji wyłania się przesłanie otwartości, wrażliwości i pozytywnej energii. Od początku istnienia pokazaliśmy niemal 780 filmów, które poruszają ważne, mądre i odważne tematy, zabierając widzów w podróż dookoła świata. Festiwal współpracuje z licznymi instytucjami, fundacjami, stowarzyszeniami i organizacjami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Małe Festiwale Ty i Ja odbywają się w ponad trzydziestu miejscowościach w Polsce, w tym w Tczewie.
Napisz komentarz
Komentarze