Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 07:18
Reklama

Uczniom przybędzie nowy przedmiot. Będą się uczyć miłości do zwierząt

Już wkrótce w polskich szkołach mogą pojawić się nowe zajęcia dla najmłodszych – lekcje miłości do zwierząt i przyrody.
Uczniom przybędzie nowy przedmiot. Będą się uczyć miłości do zwierząt

Autor: Canva

 

To projekt, którego pilotaż odbył się w czerwcu 2024 roku w Warszawie. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem. Teraz trwają rozmowy nad wdrożeniem go do krakowskich szkół podstawowych. Program objąłby klasy dugą i trzecią. 

Inne miasta też są zainteresowane.

 

Skąd pomysł na taki przedmiot?

 

Początki projektu „Lekcje miłości do zwierząt i przyrody” – jak podaje „Zwierciadło” – sięgają kampanii wyborczej Aleksandra Miszalskiego, obecnego prezydenta Krakowa. Już wtedy pojawiły się pierwsze wzmianki o wprowadzeniu tego programu do szkół. 

A jego pomysłodawcą jest Tom Justyniarski, pedagog, autor książek dla dzieci i działacz na rzecz ochrony zwierząt. 

Pod koniec sierpnia odbyło się spotkanie władz Krakowa oraz przedstawicieli Fundacji Serce Świata, która odpowiada za rozwój projektu. Fundacja kładzie nacisk na edukację emocjonalną dzieci, rozwijanie ich wrażliwości oraz zrozumienie, że człowiek i zwierzęta stanowią integralną część ekosystemu.

 

Co czeka uczniów?

 

Zajęcia będą miały formę warsztatów prowadzonych zarówno w szkołach, jak i w terenie, np. w schroniskach, u weterynarzy czy w lesie. Dzięki temu uczniowie – oprócz nauki teorii – będą mogły rozwijać praktyczne umiejętności współpracy, empatii oraz krytycznego myślenia. 

Fundacja Serce Świata dąży do tego, aby dzieci stały się bardziej świadome swojego wpływu na otoczenie i rozwijały poczucie odpowiedzialności za los zwierząt i środowiska naturalnego.

 

Kraków, Zielona Góra... Kto następny?

 

Choć pomysł wprowadzenia lekcji miłości do zwierząt i przyrody spotkał się z entuzjazmem, przed organizatorami jest jeszcze wiele wyzwań. Prace nad szczegółami projektu trwają, a jednym z głównych zadań jest znalezienie odpowiednich nauczycieli i miejsc, gdzie będą odbywały się zajęcia. 

Fundacja prowadzi rozmowy z władzami lokalnymi nie tylko w Krakowie, ale także w Zielonej Górze i innych miastach. Na razie jej celem jest to, aby do końca roku projekt ruszył w jak największej liczbie szkół.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama