Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 05:24
Reklama

Wiadomo, jakie podwyżki będą w policji. Jest rozczarowanie

Mundurowi liczyli na 15 procent. Otrzymają znacznie mniejsze podwyżki. Wiadomo, o ile. Czy to zachęci młodych ludzi do wybory tego zawodu?
Wiadomo, jakie podwyżki będą w policji. Jest rozczarowanie

Autor: Canva

Pieniądze to jeden z atutów, który ma zachęcać do służby w policji i zmniejszyć braki kadrowe w policji. Dlatego związkowcy chcieli w 2025 podwyżek. Mówili o 15 procentach więcej do pensji. 

Wszystkie centrale związkowe już w maju złożyły do ministra finansów „wspólną propozycję w sprawie wzrostu w 2025 roku: wynagrodzeń w gospodarce narodowej, w tym w państwowej sferze budżetowej, minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz rent i emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” – przypomina infosecurity24.pl.

 

Będzie mniej

 

Ostatecznie pieniądze będą mniejsze. Zgodnie z projektem budżetu państwa na rok 2025 podwyżki w policji wyniosą 5 proc. Jest jeszcze szansa na zmianę tych zapisów, bo prace nad budżetem trwają. 

Przeszkodą jest jednak sytuacja finansowa i m.in. procedura nadmiernego deficytu, która nakazuje wprowadzanie ograniczeń, a nie wydawanie pieniędzy. 

 

Ile zarabia się po wstąpieniu do policji?

 

Zgodnie z oficjalnymi danymi zarobki policji wyglądają dziś tak (kwoty netto):

- kursant (do 26 roku życia) zarabia od 5,4 do nieco ponad 6 tys. zł;

- starsi, ponieważ płacą już PIT, otrzymują od 5 do ok. 5,5 tys. zł; 

- początkujący policjant dostaje od 5,8 do 6,6 tys. zł. 

 

Zmiany w prawie 

 

Tymczasem Sejm przyjął właśnie ustawę, która ma zwiększyć liczbę policjantów w Polsce. Nowe przepisy zakładają, że pierwszeństwo przyjęcia do służby (także w Straży Granicznej) będą mieli absolwenci liceów lub techników o profilu mundurowym. 

Jeżeli zgłoszą się w ciągu 3 lat od zakończenia nauki, to nie będą musieli przechodzić testu wiedzy. Możliwe jest też zwolnienie ich z testu sprawnościowego, jeżeli zaliczyli go na koniec szkoły. 

Nowe przepisy przewidują również uproszczony proces powrotu do służby dla byłych funkcjonariuszy policji i straży granicznej. Kandydaci, którzy osiągnęli co najmniej stopień oficerski w korpusie młodszych oficerów, nie będą musieli przechodzić testu sprawności fizycznej ani spełniać wymagań dotyczących czasu, jaki upłynął od odejścia ze służby.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama