Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 października 2024 02:17
Reklama

Nowe fronty walki. Jak ukraińskie NGO-sy walczą o wsparcie ZSU i wewnętrznych uchodźców [ROZMOWA]

Kilka tygodni temu miałam okazję odwiedzić Ukrainę i spotkać się z Oksaną Bondar, działaczką społeczną z Winnicy, miasta położonego w centralnej części kraju.
Nowe fronty walki. Jak ukraińskie NGO-sy walczą o wsparcie ZSU i wewnętrznych uchodźców [ROZMOWA]

Autor: Aleksandra Hotowy

 

Nasza rozmowa dotyczyła dynamicznych zmian, jakie zaszły w działalności organizacji pozarządowych w Ukrainie od czasu wybuchu wojny oraz wyzwań związanych z pomocą dla osób, które wróciły z frontu. Przed 2022 rokiem Oksana skupiała się na edukacji i integracji, a głównym celem jej działań było informowanie młodzieży oraz obywateli o Unii Europejskiej i jej wartościach.


 

 Wojna zmieniła priorytety

 

 

 Wiele się zmieniło. Międzynarodowa działalność praktycznie ustała, szczególnie po 2014 roku, kiedy Rosja zajęła część Ukrainy. Wolontariusze z zagranicy musieli opuścić niektóre regiony, gdzie było niebezpiecznie, a pandemia COVID-19 tylko pogorszyła sytuację. W 2022 roku, wraz z rozpoczęciem wojny, zagraniczni wolontariusze zostali ewakuowani, a nasza działalność skupiła się na lokalnych inicjatywach.

– Oksana Bondar

 

Obecnie kluczowe działania Oksany i jej współpracowników to wsparcie sił zbrojnych oraz pomoc wewnętrznie przesiedlonym osobom. Winnica, będąca jednym z bezpieczniejszych miast, stała się miejscem schronienia dla około 200 tysięcy uchodźców wewnętrznych, z czego 46 tysięcy jest zarejestrowanych w samym mieście. Działalność organizacji pozarządowych koncentruje się na integracji, adaptacji oraz edukacji.

 

Psychologiczne skutki wojny

 

Jednak nowym, palącym wyzwaniem stała się pomoc dla weteranów, którzy wracają z frontu. Oksana zwraca uwagę na psychologiczne skutki wojny.

 

Trzeba nauczyć się akceptować ludzi, którzy wracają z wojny. Ich psychika i postrzeganie rzeczywistości uległy zmianie. Przychodzą do miasta, gdzie życie toczy się dalej, a oni mają za sobą trudne doświadczenia z frontu. To dla nich ogromne wyzwanie 

– Oksana Bondar

 

Priorytetem stała się pomoc psychologiczna, której wcześniej w Ukrainie brakowało. Oksana podkreśla również, że w Ukrainie zmienia się podejście do zdrowia psychicznego. Coraz więcej osób, w tym wewnętrznie przesiedlonych, uczestniczy w warsztatach psychologicznych, co świadczy o rosnącej świadomości na temat znaczenia zdrowia psychicznego. 

 

 
Запрошую Вас у подорож Україною. Моєю і Вашою гостею буде Оксана Бондар. На Вас чекає інтерв’ю про те, як виглядає підтримка неурядових організацій в охопленій війною країні. Та як живуть люди, для яких травма — повсякденна реальність.

Zapraszam w podróż do Ukrainy. Moim i państwa gościem będzie Oksana Bondar. Czeka na Państwa wywiad o tym, jak wygląda wsparcie organizacji pozarządowych w kraju ogarniętym wojną. I jak żyją ludzie, dla których trauma jest codziennością.

 

 

 

W wywiadzie, Oksana Bondar opowiada o swojej ewolucji jako działaczki społecznej, kluczowych projektach prowadzonych obecnie na terenie Winnicy oraz o wsparciu, jakiego udziela się weteranom i osobom wewnętrznie przesiedlonym.

 

Rozmowa została zaprezentowana na naszej antenie w "Psychologicznej Audycji Nienazwanej", którą możecie usłyszeć w każdy czwartek, po godzinie 15:00


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama