Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 05:27
Reklama

Czesław Dźwigaj, artysta dojrzały

Jeszcze w tym tygodniu miłośnicy sztuki będą mogli odwiedzić nową wystawę w tczewskiej Fabryce Sztuk.

Autor: Fabryka Sztuk

 Tytuł wystawy, „Skazany na sztukę”, doskonale oddaje głęboką więź, jaką artysta przez całe życie łączył ze swoją twórczością. Jest to unikalna okazja do poznania dorobku tego wszechstronnego twórcy, który poprzez sztukę nie tylko opowiada historie, ale także oddaje ducha czasów.

 

Pomniki monumentalne

 


Czesław Dźwigaj urodził się w 1950 roku w Nowym Wiśniczu, gdzie w 1971 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych. Jego dalsza droga artystyczna prowadziła przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1977 roku obronił dyplom na Wydziale Rzeźby oraz aneks z Grafiki Książki. Przez całe swoje życie zawodowe związany był z krakowską Akademią, osiągając najwyższe szczeble kariery naukowej. W 1991 roku reaktywował pracownię Rzeźby w Ceramice, którą prowadził do 2019 roku. Oprócz działalności artystycznej, Dźwigaj był wykładowcą na wielu uczelniach, w tym na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberok na Słowacji.

W ciągu swojej imponującej kariery Dźwigaj stworzył kilkadziesiąt monumentalnych pomników na wszystkich kontynentach, z których najwięcej poświęcono św. Janowi Pawłowi II. Jego dzieła można podziwiać w takich miastach jak Chicago, Detroit, Rzym, Fatima, Lourdes czy Wilno. Spośród 83 pomników papieża Polaka, szczególnie wyróżnia się cykl "Via Sancta", upamiętniający życie i posługę Jana Pawła II.

 

Sztuka wielowymiarowa 

 


Twórczość Czesława Dźwigaja to nie tylko monumentalne pomniki. Artysta zrealizował także około 600 medali, 55 spiżowych portretów, a także szereg całościowych realizacji wnętrz sakralnych, polichromii i witraży. Jego rzeźbiarskie dzieła, od epicki wymiaru po bardziej intymne, kameralne prace takie jak „Dialog”, „Monolog” czy „Fantasmagoria”, stanowią głęboki komentarz do historycznych wydarzeń i kondycji ludzkiej.

Na wystawie "Skazany na sztukę" można będzie podziwiać także inne aspekty jego twórczości, takie jak rysunki z cyklu "Elegie i Legendy Krakowa" oraz ponad 50 linorytów, które artysta tworzy nieprzerwanie od 1978 roku. Dźwigaj jest również autorem pięciu tomów poezji, w których poprzez słowo dzieli się swoimi przemyśleniami na temat sztuki, życia i historii.


Dźwigaj to artysta o niezwykle szerokim zasięgu, który zdobył uznanie na całym świecie. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce i za granicą, a sam artysta został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami. Wśród nich warto wymienić Złoty Medal „Gloria Artis” (2018), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2004) czy Złoty Medal Polonia Minor (2022). W 2023 roku otrzymał również Medal „Pro Patria”.


Wernisaż wystawy "Skazany na sztukę" odbędzie się 17 października o godz. 18:00 w Fabryce Sztuk w Tczewie przy ul. 30 Stycznia 4. Wystawa będzie czynna aż do 31 stycznia 2025 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama