Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 06:04
Reklama

Nie musisz pamiętać PESEL-u i kodu recepty. Wystarczy pobrać aplikację

Szybko, prosto, wygodnie. Tak teraz można zrealizować w aptece receptę. Wystarczy pobrać aplikację.
Nie musisz pamiętać PESEL-u i kodu recepty. Wystarczy pobrać aplikację

Autor: Canva / gov.pl

 

Aplikacja mObywatel umożliwia szybki dostęp do usług publicznych i dokumentów elektronicznych. Jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS (pobierzesz ją tutaj).

Jedną z jej najważniejszych funkcji jest możliwość realizacji recept w aptece bez konieczności podawania numeru PESEL czy kodu recepty. 

 

Szybka i prosta realizacja recept

 

Dzięki mObywatel realizacja e-recepty stała się prostsza. Wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji, uruchomisz usługę „Recepty” i pokażesz farmaceucie kod QR wyświetlony na ekranie telefonu – zachęca Ministerstwo Cyfryzacji. 

To wygodne rozwiązanie eliminuje potrzebę ręcznego wpisywania numeru PESEL oraz kodu recepty. I całe szczęście, bo dyktowanie numeru PESEL w miejscu publicznym bywa ryzykowne. Nasze dane mogą trafić w niepowołane ręce, a to może skończyć się dla nas fatalnie: wyłudzeniem pożyczek bądź założeniem fałszywych kont bankowych.

 

Awaria to żaden problem

 

Ministerstwo Cyfryzacji zadbało również o sytuacje awaryjne, gdy apteka nie ma dostępu do systemu recept, np. z powodu awarii sieci. W takim przypadku, mObywatel umożliwia pobranie kodu QR w formacie PDF. 

Wystarczy dotknąć opcji „Pobierz PDF” w aplikacji, żeby zapisać kod na urządzeniu. Aptekarz go zeskanuje i w ten sposób uzyska dostęp do informacji niezbędnych do realizacji recepty.

 

Dodatkowe funkcje pod ręką

 

Oprócz realizacji recept, mObywatel oferuje wiele innych przydatnych funkcji. Można w nim znaleźć nie tylko niezrealizowane recepty, ale również skierowania czy historię leczenia, dostępne w aplikacji IKP. 

Co więcej, użytkownik może uzyskać szybki dostęp do recept wystawionych na swoje dzieci lub inne osoby, które udzieliły mu pełnomocnictwa, np. rodziców.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama