Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 08:41
Reklama

Różnorodne treści na poniedziałkowej konferencji [ROZMOWA]

Po raz czwarty w Tczewie odbędzie się konferencja ,,Problemy i formy wsparcia osób z niepełnosprawnością. OZON - Oswój, Zrozum, Odczaruj Niepełnosprawność''.

Autor: Aleksandra Hotowy

Naszymi gośćmi były Magdalena Okapiec-Kortas oraz Agnieszka Grzela- Opalińska, ze Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego, które opowiedziały o zbliżającej się czwartej konferencji  ,,Problemy i formy wsparcia osób z niepełnosprawnością. OZON - Oswój, Zrozum, Odczaruj Niepełnosprawność''.

Tegoroczna konferencja nie będzie miała jednego przewodniego tematu. W wyniku analiz ankiet ewaluacyjnych z poprzednich edycji, wyłoniły się trzy kluczowe zagadnienia: seksualność osób z niepełnosprawnościami, wsparcie rodziców i opiekunów osób po uzyskaniu diagnozy oraz temat FASD.

 

Zróżnicowane tematy i eksperci

 

Pierwszym tematem konferencji jest seksualność osób z niepełnosprawnościami, który wciąż pozostaje w polskim społeczeństwie tematem tabu. Pomimo wcześniejszych wahań organizatorek, konferencja w przeszłości wykazała ogromne zainteresowanie tym zagadnieniem. W programie wezmą udział uznani eksperci: dr Agata Cichoń-Chojnacka– psychiatra dzieci i młodzieży oraz terapeutka rodzinna, dr Marta Jurczyk – seksuolog i pedagog specjalny, oraz Anna Piaskowska – psycholog i psychotraumatolog, co zapewni wysoką jakość merytoryczną wydarzenia.

 

Nie mamy jednego tematu przewodniego, ponieważ w zeszłym roku ankiety ewaluacyjne wypełnione przez uczestników pokazały, że jest zapotrzebowanie największe na trzy zagadnienia, czyli seksualność osób z niepełnosprawnościami, problemy rodziców, opiekunów osób, kiedy uzyskują diagnozę, jak sobie poradzić, przejść przez ten cały etap, żeby móc odnaleźć się. Dlatego też jeden z tematów bardzo ciekawie brzmi, czy diagnoza jest końcem świata. początkiem czegoś nowego oraz trzeci temat to FASD.

- Agnieszka Grzela-Opalińska

 

Organizatorki podkreślają, że liczba uczestników konferencji rośnie z roku na rok, a w tym roku, podobnie, jak w ubiegłych latach umożliwiono uczestnictwo zarówno stacjonarne, jak i online, co pozwala na dotarcie do szerokiego grona osób z całej Polski. Sala konferencyjna pomieści 100 osób, co oznacza, że nie ma możliwości przyjęcia wszystkich chętnych na miejscu. Dzięki sponsorom i wsparciu z dotacji, organizatorzy starają się zaspokoić ogromne zainteresowanie.  O konferencji, ale też planowanych późniejszych działaniach stowarzyszenia z Magdaleną Okapiec-Kortas i Agnieszką Grzelą-Opalińską rozmawiała Aleksandra Hotowy. Posłuchajcie całego wywaidu. 

 

 

źródło: Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie

 

Konferencja odbędzie się 21 października w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama