Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 08:49
Reklama

Listopadowa przycinka drzew w Tczewie

W listopadzie w Tczewie będzie a można zauważyć prace przy pielęgnacji zieleni miejskiej, szczególnie w zakresie przycinania drzew.

Autor: Tv Tetka

Przycinanie drzew to część regularnych prac pielęgnacyjnych, które mają na celu zachowanie zdrowia, bezpieczeństwa oraz estetyki zieleni miejskiej. Proces ten jest realizowany według określonych wytycznych i harmonogramów, które uwzględniają przede wszystkim kondycję drzew, warunki sezonowe oraz aspekty bezpieczeństwa. 

 

Bezpieczeństwo mieszkańców


Jednym z najważniejszych powodów przycinania drzew jest zapewnienie bezpieczeństwa. Gałęzie, które z czasem stają się suche, osłabione lub zbyt rozłożyste, mogą stanowić zagrożenie, szczególnie podczas silnych wiatrów czy burz. Regularne cięcia zapobiegają sytuacjom, w których konary mogłyby się złamać, zagrażając przechodniom, pojazdom lub infrastrukturze, takiej jak linie energetyczne.

 

Cięcia drzew w pasach drogowych będą obejmować usuwanie odrostów korzeniowych i z pni drzew, a także w części koron - tak, aby utrzymać wymaganą normami technicznymi  tzw. skrajnię drogi - nad chodnikiem (na wys. ok. 2,5 m) oraz nad jezdnią (na wys. ok. 4,5 m). W celu zachowania pokroju koron drzew mogą również wystąpić drobne cięcia regulujące jej wysokość. Przy tej okazji zostaną usunięte gałęzie suche, połamane lub chore. W przypadkach szczególnych,  w celu zachowania tzw. statyki drzewa, cięcia mogą również obejmować grubsze gałęzie i konary.

- Małgorzata Mykowska, Urząd Miejski w Tczewie

 

Zdrowie drzew


Przycinanie drzew wspiera ich zdrowy rozwój. Usunięcie chorych, uszkodzonych lub obumarłych gałęzi pozwala drzewu skupić energię na zdrowych częściach i wzmacnia jego ogólną kondycję. Dodatkowo odpowiednie cięcia umożliwiają lepszy dostęp światła słonecznego do niższych partii drzewa, co stymuluje fotosyntezę i przyczynia się do jego lepszego wzrostu.

 

Zachowanie estetyki i porządku


W miastach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a estetyka zieleni ma wpływ na komfort życia mieszkańców, ważne jest, aby drzewa były przycinane w sposób kontrolowany i zgodny z przyjętymi standardami. Przeprowadzane cięcia pomagają nadawać zieleni bardziej uporządkowany, atrakcyjny wygląd, a także zapobiegają rozrastaniu się drzew w sposób, który mógłby kolidować z budynkami, chodnikami lub ulicami. 

 

Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody i innymi przepisami szczegółowymi wynikającymi z tej ustawy, cięcia mogą być przeprowadzane poza okresem lęgowym ptaków, tj. po 15 października i do końca lutego. Poza tym okresem, np. w sytuacjach awaryjnych,  dopuszcza się wyjątkowo prowadzenie cięć w koronach drzew, ale wyłącznie w tych, w których nie stwierdzono występowania miejsc lęgowych, w tym gniazd.

Zaobserwowaliśmy, że w niektórych drogach, w miejscach występowania napowietrznych sieci elektroenergetycznych prowadzone już były cięcia drzew, które znacznie odbiegają od przyjętych powyższych standardów. Zdarzenia te wystąpiły np. w ciągach ul. Wojska Polskiego, Obrońców Westerplatte i Jedności Narodu. Cięcia te nie były uzgadniane z Urzędem Miejskim w Tczewie.

- Małgorzata Mykowska, Urząd Miejski w Tczewie

 

Regularna pielęgnacja drzew pozwala na lepsze zarządzanie zielenią miejską w sposób przemyślany i długofalowy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama