Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
niedziela, 22 grudnia 2024 17:43
Reklama

Szczepionki za miliony czekają, a Polacy już się nie boją Covid-19

Kiedy w końcu Polska zdobyła nowe szczepionki przeciwko Covid-19, to okazało się, że chętnych na szczepienie jest niewielu.

Autor: Canva

 

1 mln 54 tysiące dawek nowej szczepionki kosztowało ok. 136,5 miliona złotych. Tymczasem niewiele osób chce się szczepić przeciwko koronawirusowi.

 

Najpierw nie było szczepionek, teraz nie ma chętnych 

 

Pomiędzy końcem sierpnia, a ostatnimi dniami października szczepień przeciwko koronawirusowi nie było. Po pierwsze dlatego, że trzeba było zutylizować zalegające w magazynach miliony dawek preparatów, którym skończył się okres przydatności. Po drugie, nie było jeszcze w Polsce nowego produktu Spikevax JN.1. 

Kiedy w końcu szczepionki są, to dla odmiany nie za bardzo są chętni do ich przyjęcia.

 

Zaledwie 90 tysięcy osób zgłosiło się na szczepienie

 

Lekarze od tygodni apelują o szczepienie się. Przekonują, że jesień to czas grypy i właśnie Covid-19, a to może być bardzo groźne dla dzieci, osób starszych i z obniżoną odpornością.

Tymczasem chętnych nie ma.

„Ponad 90 tysięcy osób skorzystało z nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Ten nowy, zaktualizowany preparat jest podawany w Polsce bezpłatnie od tygodnia” – podaje RMF FM. 

 

Dla kogo szczepienie?

 

Szczepienia są wykonywane u osób w wieku 12 lat i starszych. W pierwszej kolejności u osób o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19. 

Należą do nich osoby w wieku 60 lat i starsze, dzieci, młodzież i dorośli z chorobami współistniejącymi, w tym m.in. z:

  • otyłością, 
  • cukrzycą, 
  • przewlekłą chorobą płuc, 
  • przewlekłą chorobą nerek, 
  • chorobą układu sercowo-naczyniowego.

Szczepionkę przeciw COVID-19 można podawać w dowolnym czasie przed lub po podaniu innych szczepionek. Są także zalecane kobietom w ciąży.

 

To trzeba wiedzieć

 

Skierowania na szczepienia są wystawione automatycznie od 18 października. Gdyby był z tym jakiś kłopot, to może je wystawić osoba uprawniona w punkcie szczepień. Wystarczy, że oceni wiek i odstęp od przyjęcia ostatniej dawki. 

 

Szczepienia wykonują:

  • przychodnie POZ,
  • apteki, które zawarły umowę z NFZ. 

 

Pacjenci mogą zapisać się na szczepienie za pośrednictwem IKP (Internetowe Konto Pacjenta) lub bezpośrednio w punkcie szczepień (ich wykaz jest na stronie pacjent.gov.pl).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama