Rodzicielskie świadczenie uzupełniające skierowane jest w pierwszej kolejności do kobiet, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej 4 dzieci i z uwagi na potrzebę opieki nad nimi zrezygnowały lub nie podjęły pracy zawodowej. O przyznanie świadczenia starać się mogą także ojcowie, którzy samotnie wychowali dzieci, w związku ze śmiercią matki lub pozbawieniem jej praw do opieki.
Już pierwszego dnia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Tczewie złożono 50 wniosków. Obecnie świadczenie wynosi 1100 zł netto i zgodnie z deklaracją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie podlegać corocznej waloryzacji.
Mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
"Najstarsza wnioskodawczyni ma 86 lat, natomiast największa liczba dzieci, jakie wychowała wnioskodawczyni to dziesięcioro" - Krzysztof Cieszyński, rzecznik ZUS
Warunkiem koniecznym przyznania świadczenia jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Warunkiem przyznania świadczenia jest nieposiadanie dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
Wnioski w formie papierowej, wraz z niezbędnymi załącznikami należy składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Tczewie osobiście lub przesłać pocztą.
Napisz komentarz
Komentarze